Toto je zrušené Surface Mini!

Až do těchto dnů nikdo pořádně nevěděl o osudu zařízení Surface Mini. Nyní se díky Windows Central dostaly informace na veřejnost.

Surface Mini patřilo až do těchto chvil mezi tajuplná zařízení, které si mnoho lidí dokonce spojovalo s telefonem Surface Mobile (Phone). Vše je jinak – Surface Mini je totiž relativně staré a zrušené zařízení, které se na trhu mělo objevit už v roce 2014 spolu s tabletem Surface Pro 3. Informace o tomto kusu hardware přinesl exkluzivně Windows Central.

Surface Mini není nikterak zázračné zařízení a prakticky se jedná o zmenšený Surface Pro třetí generace. Na první pohled nepůsobí jako vyloženě luxusní zařízení s brandem Surface, na druhou stranu jsou však obrázky spjaté s pouhým prototypem a výsledek tak teoreticky mohl být jiný. To nejzajímavější najdeme uvnitř – Surface Mini měl být pohaněn 1 GB RAM, především však procesorem Snapdragon 800 a grafickým čipem Adreno 330. Rozlišení pak mělo dosahovat hodnoty 1440 x 1080 a úhlopříčka displeje pouhých osm palců.

Zdroj: Windowscentral.com

V zadní části je patrný stojánek, samozřejmostí je podpora chytrého pera. Celé zpracování mělo budit dojem, že se jedná o jakousi knížku či desky. Jako operační systém byl pochopitelně veden ještě Windows RT 8.1. Právě neúspěšný systém Windows RT pak byl možná hlavní důvod pro zrušení tohoto mini tabletu.

Zdroj: Windowscentral.com

Zařízení je tedy aktuálně pohřbeno, nicméně spolu s možností spouštět desktopové aplikace na zařízeních s procesorem ARM by se mohlo něco velmi podobného v blízké době snad opět objevit.

Zdroj: Windowscentral.com
 • Petr Vones

  Neúspěch Windows RT spočíval v tom, že Intel nakonec uvedl platformu Atom, takže to celé ztratilo smysl … až do dnešní doby, kdy ji zase zrušil 🙂

  V té době byl na trhu i tablet Lenovo ThinkPad 8, který byl asi lepší volbou. 8″ 1920×1200, Intel Atom, 4 GB RAM, 64/128 GB disk, Windows 8.1 64-bit, volitelné mobilní LTE připojení. Díky „Metro“ rozhraní (toliko nenáviděném na PC, samozřejmě) byla plocha malého displeje využita maximálně efektivně. IE11 měl skutečný celoobrazovkový režim s automaticky vyskakovacím adresním řádkem (dole) a favorites, Mail aplikace uměla oznamovat zvukem nové emaily v režimu spánku (Connected Standby – spotřeba cca 0.5% baterie za hodinu), totéž nové Skype zprávy. Vše bylo velmi rychlé … nic z toho ve Windows 10 již nenajdete ani v tablet režimu.

  Malých levných tabletů bylo plno, protože Microsoft nabízel Windows 8.1 Bing Edition OEM výrobcům zcela zdarma. Podobnou edici Windows 10 už ale neplánuje.

  • Karel Kahovec

   Microsoft edici zdarma už má a už se dodává – Windows 10 S. Bohužel závislost na Store ji zatím hodně znevýhodňuje, i když tam programy přece jen přibývají. Už je tam třeba i Paint.Net.

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich