Zac Bowden: „Proč pořád používáte Windows telefon?“

Zbylo nás už jen 0,1% – přesně tolik lidí celosvětově používá telefon s operačním systémem Windows.

Přinášíme Vám kompletně přeložený názor redaktora Windows Central Zaca Bowdena. Původní článek lze dohledat na Windowscentral.com. Budeme moc rádi, pokud přijmete Zacovu výzvu a podělíte se s námi o Vaše názory.

Je trochu zřejmé, že jediní lidé, kteří ještě neopustili operační systém Windows na telefonech, jsou šílení. Ano, i já jsem šílený a rád to přiznám. Absolutně miluji svou Lumii 950 a HP Elite X3 a po měsíčním používání iPhone 7 jsem se nemohl dočkat, až se konečně vrátím ke svému milovanému telefonu s Windows. Přemýšlel jsem a ptám se, proč vlastně ještě používáte telefony s Windows.

Myslím, že je fér, když už Vám pokládám podobnou otázku, zeptat se i sám sebe. Osobně, líbí se mi ekosystém Microsoftu, přičemž se zdržuji hodnocení, jak dobré nebo špatné jsou přitom jeho služby. Byl jsem fanouškem telefonu od Microsoftu od Windows Mobile 6.5 s HTC HD2, přes Windows Phone 7 (HTC 7 Mozart) až po Lumii 925 (Windows Phone 8) a následně i s Lumií 950.

Nikdy pro mě problémy platformy neznamenaly větší problém. To samé chyby, nedostatek hardwaru nebo dokonce i nedostatek aplikací. Nepoužívám totiž mnoho aplikací – vystačím si s prohlížečem, který je dostatečný například pro eBay, Amazon, PayPal nebo bankovní služby. Vše, co tak dělám na telefonu, je mi k dispozici, ať už se bavíme o Twitteru, Redditu nebo Youtube (aplikace MyTube). K dispozici mám i Huetro pro Hue, Instagram, WhatsApp nebo Slack.

Samozřejmě, některé z těchto aplikací jsou aplikacemi třetích stran, to pro mě ale neznamená prakticky nic. Ve skutečnosti jsou totiž tyto aplikace mnohdy lepší, než alternativy „první strany“. Vezměte si třeba MyTube, které nabízí víc funkcí, než kolik jich nabízí oficiální YouTube pro iOS a Android.

Pak je tu úvodní obrazovka, která je podle mého názoru stále nejlepší domovskou obrazovkou napříč všemi mobilními platformami. Opravdu nemám rád plochu Androidu a ani iOS mě vůbec nenadchl. Líbí se mi, že si nabídku Start mohu upravit tak, jak se mi líbí a tím mít neustále odlišný design a rozložení prvků. K tomu je potřeba přičíst barvy, dlaždice… Prostě to vypadá opravdu perfektně.

Nesnažím se Windows 10 Mobile zaobalit do růžových brýlí, protože vím, že je na něj spoustu uživatelů opravdu naštvaných. Pro mě ale představuje vše, co vyžaduji od mobilní platformy. Samozřejmě počítám s tím, že jestli se Windows 10 Mobile v současnosti na něco alespoň trochu soustředí, pak na podniky a nikoli klasické spotřebitele. I tak je to má oblíbená platforma, i přes to, že do budoucna ji asi nečeká zrovna přívětivá budoucnost.

Ale není to o mě. Já chci vědět Váš názor. Proč stále používáte telefon s Windows? Chcete snad být jako já spojeni s ekosystémem od společnosti Microsoft? Líbí se Vám systém? Nebo jste někdo, kdo si jen s nerozmyslem zakoupil telefon s Windows a nyní už jen odpočítává, kdy bude mít možnost koupit si něco jiného? Těším se na Vaše komentáře.

Přečtěte si také:

 • Petr Vones

  Protože bezpečnost a logické UI. S výrobky Apple nejsem mentálně kompatibilní. Android je jedna velká bezpečnostní díra a nechci používat pokud možno žádné Google služby.

 • Filip Váchal

  na zábavu mrtvola ale na práci používám stále vzhledem k dobré propojitelnosti z pc na zábavu mám android který je popravdě svižnější

 • Jiří Prášek

  Protože nejlepší UI, které jsem kdy viděl
  Protože bezpečnost
  Protože celá platforma dává dohromady smysl
  Protože odmítám vlastnit google account 🙂

  • Jaro Meheš Jr.

   Lepšie sa to napísať nedá.
   Jediný použiteľný OS. Android = dva dni flashovania a nastavovania základných vecí, pre bežného užívateľa neakceptovateľné. iOS – 800 € za telefón je skrátka moc.

   Už aby vypustili ďalšiu generáciu Win Mobile, lebo táto etapa (snáď dočasného) trápenia s Androidom mi už lezie krkom.

   • Petr Vones

    Ještě ke všemu za těch 800 Euro to nemá ani OLED displej ani dual sim.

 • Frantisek Kuchryk

  Mám ho od začátku.jsem vysmíván.ale stále tvrdim,jednou bude nejlepší,jenom jste jako ovce.

 • Raven

  Vyhovuje mi. Jednoduše mě baví.

 • Lumie 950 je můj pracovní nástroj – email, MS To-Do, jako nouzovka Remote Desktop, občas užiju režim Continuum.

  Navíc stále suprově fotí. Nepoužívám mraky aplikací, ale co potřebuji tam mám. Neměnil bych.

  • Petr Vones

   Jak je na tom baterie ? Dost lidí si stěžuje, že ačkoli AIDA64 ukazuje 0% opotřebení baterie, telefon se někde kolem 15% restartuje nebo sám vypne. Nové originální baterie už prakticky nejde koupit.

 • Branislav Fotokronik

  Lumia 950xl spokojnosť, vyhovuje nemenil by som ak tak za surface phone 😉

 • Mirdyn

  Mám L640 XL DS (W10 fast ring), jsem naprosto spokojenej a vše je plně funkční. Jen mě štve že asi už nebude náhrada ve střední třídě.

  • Petr Dorňák

   Ahoj, vlastním Lumii 640 Dual SIM a mam problem s messengerem, používáš jej? Pada ti při odesíláni vice fotek? Popř. Jak jsi to opravil?

 • Attila Bábás

  škoda za FB a messenger na 8.1 🙁

 • Vladislav Dobrák Kastner

  Jsem spokojený nemám důvod to měnit

 • Václav Kloboučník

  Mám úplně stejné důvody jako Vy. A jak píše J. Prášek – odmítám být uživatelem Gxx account. L950XL.

 • Míra Topol

  Ahoj jmenuji se Míra Topol.
  Ptáte se proč stále mám telefon z windows.Mám druhým rokem Lumii 635. Něčím mě dostala,používal jsem dlouho Android. A z hecu jedno kamaráda v práci,jsem jí pořídil. Při koupi měla Win 8.1,a když byla možnost dal jsem jí upgrade na WM10. Ten telefon mě opravdu dostal něco v tom systému je,možná nějaké fluidum které prostě svého majitele očaruje. Ano myslím to vážně ,,OČARUJE“! I když ho párkrát za zlobí tak majitel se jí vzdát nechce,přiroste mu k srdci. Možná je to tím systémem,tím že je to NOKIA nebo něčím jiným.Nevím!
  Ale dokud budou na ni aktualizace a bude běhat tak jí hodlám dál používat.Nepřesvědčí mě,abych investoval do jiného.To už by nebylo ono“!

 • CyberDeath

  Tak já už to vzdal, bral jsem svou 950xl jako pracovní nástroj, ale v momentě kdy mi díky chybám a ztrátám nebo dablovanim dát začala práci značně komplikovat musela pryč. Android už je někde jinde jak před lety, při výběru správného výrobce s odlazenym systémem s podporou je lepší než windows… A MS služby na androidu fungují lépe jak na win… Bohužel.
  Jen ten foťák zatím nebyl překonán…

 • Petr Dorňák

  Ahoj, poté,co mne řádně zlobil systém android, kdy mi postupně odumíral telefon jsem šahl po windowsu, konkrétně Lumia 640DS. Přiznám se, že jsem byl velmi překvapený svižností systému a prostředím. Docela jsem byl naštvaný, že Windows nepodporuje nejrůznější appky , ale pak mi došlo že jsou vlastně úplně pitomé a jenom žerou místo a k tomu podstatnému se dá dostat přes Edge. Lumii jsem dostal s Win 8.1 a byl svižný a bezproblémový, později jsem šáhl po aktualizaci na win 10 a musím přiznat, že jsem prožil rok a půl naprostého zoufalství, kdy mi padal Edge, to se později opravilo, a hlavně dodnes není možno přes messenger odeslat jakoukoli fotku, neboť mi vždy celá aplikace spadne…. Přes to všechno jsem si však na celý systém a krásné a přehledné prostředí zvykl. Jen mne, jak už psal někdo výše, mrzí, že není k sehnání obdoba ve střední třídě, protože ze studentských zdrojů si fakt HP za 20 tácků pořídit nemohu. Docela se tedy bojím, co se stane až moje Lumie nebude k použití. S pozdravem Petr.

 • Pingback: Jason Ward: Jak by měl vypadat perfektní Windows telefon? | WindowsApps.cz()

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich