Xbox One X: Nová herní konzole od Microsoftu

Project Scorpio byl odhalen, název konzole zní Xbox One X a jedná se o prémiové zařízení řady Xbox One.

Do 7.listopadu se snažte naplnit peněženky a připravte se na hraní v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu. Microsoft na včerejší konferenci E3 představil novou generaci herních konzolí, kterou pojmenoval Xbox One X, nepotvrdily se tak spekulace, že Xbox ponese názvy Xbox Scorpio, Xbox 10 ani třeba občas zmiňované Surface cokoli.

Co uvnitř najdete? Osmijádrový procesor nataktovaný na 2.3Ghz. Výkon grafické karty šest teraflopů (Xbox One S má 1.4). 12 GB RAM, z nichž 9 GB bude určeno jen na hry. 1 TB úložiště, 4K UHD mechanika… Jednoduše řečeno, s ohledem na specifikace konzole je to opravdu masakr.

Designově se jedná o nejmenší konzoli z řady Xbox, co kdy byla představena. Je to až s podivem, jak se týmu, který je za konzoli odpovědný, povedlo všechno vtěstnat do tak malého prostoru. Čistě co se vzhledu týká, konzole je prakticky totožná s Xbox One a Xbox One S – jak se totiž Microsoft sám vyjádřil, všechny hry z Xbox One budou kompatibilní s Xbox One X (a samozřejmě S), jedná se stále o jednu a tutéž řadu, hry z řady X však budou samozřejmě hezčí a rychlejší.

Velmi důležitým aspektem je v případě herních konzolí cena a v tomto případě jde o hozenou rukavici. V USA se bude konzole prodávat za 499 dolarů, ve Velké Británii za 449 liber a dokonce byla ohlášena cena pro Českou republiku – 13 490 korun. Pokud vezmete v úvahu, že za tuto cenu seženete maximálně slušný kancelářský počítač, hraní ve 4K při 60 FPS za tuto cenu není ani trochu špatné. Mimochodem, pokud nemáte televizi v rozlišení 4K, nevadí. I hry hrané na FullHD budou totiž vypadat lépe, než na Xbox One S a základním Xbox One. K dispozici bude černá a šedá varianta konzole.

Samozřejmě na E3 spolu s vydáním konzole došlo na odhalení několika nových her (namátkou třeba Forza Horizon 7) – na výňatek se můžete podívat v následujícím videu.

Přečtěte si také:

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich