Windows Defender prý obsahoval obrovskou chybu

Alespoň to tvrdí výzkumníci z Google Project Zero. Microsoft už chybu odstranil. 

Dvoučlenný tým z bezpečnostního týmu Googlu (Project Zero) našel dle svých slov „nejhorší chybu, co kdy vůbec objevil“ v antivirovém programu Microsoftu Windows Defender. Ten je přitom defaultně nastaven nejen na Windows 10, ale také na sedmičkách a osmičkách. Microsoft zareagoval rychle a chybu téměř ihned odstranil, je tak pravděpodobné, že o přes poměrně ostré vyjádření Googlu se opravdu nejednalo o nic malého.

Nicméně i vzhledem k dost senzačně znějícímu tweetu se pod účtem Tavise Ormandyho začaly v hojné míře objevovat příspěvky, které na celou situaci reagovaly odlehčeně. Ať už se jedná o obrázky králíčků, vtipných meme nebo prostých zpráv typu „užívejte víkend a neplašte“. Fakt, že zrovna Google kritizuje Microsoft za objevení nějaké bezpečnostní chyby je totiž upřímně poněkud úsměvný.

K odstranění chyby, které podle všeho umožňovala potenciálním útočníkům vytvořit efektivní zavirování počítače pomocí vydávání proměnné za velmi dlouhý řetězec, došlo v pondělí. Microsoft se k opravě vyjádřil na této stránce (v angličtině). Pokud si tak chcete být jistí, že je Váš Windows Defender již v pořádku, zkontrolujte si datum stažení posledních antivirových definic. Popřípadě v Nastavení, v sekci About (O programu) musí odpovídat číselnému označení Engine Version 1.1.13704.0 nebo do budoucna vyššímu číslu.

Přečtěte si také:

 • aod

  Google je chyba sám o sobě

  • Karel Kahovec

   Mně se před pár dny stalo něco těžko uvěřitelného – chytil jsem na noťasu Hijackthis (jeden by myslel, že už ho antiviry umí dávno blokovat, že?) a nestačil jsem koukat – domovská stránka browseru najednou ukazovala googlí vyhledávací řádek a pod tím čtyři obrázkové odkazy na weby Googlu.
   A teď mi řekněte – je Google taková svině, že šíří po světě malware, který mu nahání zákazníky, nebo to má na triku nějaký jeho tupý fanoušek?

„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde