Windows 10 S oficiálně představen

Odlehčený systém Windows 10, na který můžete instalovat jen aplikace ze Store.

Nová verze Windows 10 nakonec neponese název Windows 10 Cloud, který byl jen pracovní, ale Windows 10 S. Dnes na konferenci to oficiálně potvrdil samotný Microsoft, který s tímto operačním systémem cílí především na studenty a školy obecně. Jedná se o jakýsi protiútok Microsoftu na stále se zvyšující poměr Chromebooků a Chrome OS v americkém školství.

Už před začátkem řešili někteří uživatelé i magazíny, proč zrovna S. S nakonec lze vyložit různě – S jako „small“, podobně jako je tomu třeba u oblečení, S jako „Security“ neboli bezpečnost a stejně tak třeba i S jako „Store“ či dokonce S jako Soul, neboli duše. Pravdou je, že žádný majitel tohoto systému nebude moci využívat aplikace odjinud, než ze Store, od čehož si Microsoft mimo jiné slibuje i postupné naplňování jeho obchodu.

Verze Windows 10 S se také bude moci pochlubit velkou výdrží baterie, což je logické vzhledem k absenci všech různých potenciálně nezabezpečených a baterii vysávajících aplikací, stejně tak se jedná v dnešní době o jednoznačně nejbezpečnější systém, neboť veškeré aplikace budou logicky procházet relativně přísnou kontrolou před jejími nasazeními do Store. Podle Microsoftu naběhne počítač s tímto systémem za 5 vteřin, samotná instalace systému pak za pomoci flash disku dosahuje pouhopouhých zhruba 30 vteřin. To je pro školství a podobné segmenty velmi potřebné a minimálně tímto Microsoft jednoznačně boduje.

Všichni, kdo si počítač s tímto systémem pořídí, budou moci upgradovat na Windows 10 Pro, během prvního roku pak dokonce zdarma, což je skvělá nabídka – k tomu však bude potřeba splnit podmínku, že bude systém využíván v rámci školství (oprava: platí pravděpodobně jen pro Surface Laptop). V opačném případě se pak bude platit celkem rozumný příplatek zhruba 1200 Kč. Výhodou pro prostředí, kam zařízení cílí, je také vysoký dohled od případného administrátora – ten může „na dálku“ velmi jednoduše například vypnout webkameru. Nejlevnější zařízení s tímto systémem pak budou prodávána již od 189 dolarů, v českých korunách tedy za zhruba 4500 korun. O jejich výrobu by se měly starat například HP, Acer, Asus, Toshiba, Fujitsu nebo třeba Dell.

Přečtěte si také:

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich