Na Windows 10 běží nově už 500 miliónů zařízení

Stále se zvyšující poměr zařízení s operačním systémem Windows 10 překonal další milník.

Ještě před pár dny jsme v komunikaci využívali slov „400 miliónů“, to se však bude muset od nynějška změnit – Microsof totiž ohlásil, že nově využívá jeho operační systém půl miliardy zařízení. Za rok se tedy počet zařízení zvýšil zhruba o 200 miliónů, což rozhodně není málo. Tempo sice klesá, to se však i vzhledem k tomu, že Windows 10 přešel na placený model, dalo čekat.

Do tohoto čísla jsou započteny nejen počítače, ale také konzole Xbox One, zařízení starající se o virtuální a rozšířenou realitu (mj. Hololens), samozřejmě i telefony, ačkoli ve stále klesající míře, zmínit musíme také IoT zařízení. Windows 10 již totiž počítá s modelem jednoho systému na větším poštu různých typů zařízení.

Pravdou je, že původní cíl Microsoftu naplněn nebyl – ten počítal, že do tří let od vypuštění (červenec 2015) dosáhne hranice miliardy zařízení. Původně dokonce byly k vidění ještě optimističtější odhady, například miliarda dosažená na konci roku 2017. To vše padlo zejména kvůli velkému neúspěchu v mobilním segmentu, který měl výrazně doplňovat ten Xboxový a počítačový. To se nakonec Microsoftu nepodařilo a Windows 10 Mobile postupně končí.

Poslední milník, 400 miliónů zařízení, ohlásil Microsoft 26.září 2016. Od té doby uteklo 223 dnů a Microsoft postoupil dále. Je tak zhruba pravděpodobné, že se další mety dočkáme v případě Windows 10 někdy během přelomu let 2017 a 2018.

Přečtěte si také:

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain