Windows 10 na ARM bude emulovat klasické x86 aplikace. Nebo ne?

Do rozhodnutí Microsoftu spolupracovat s Qualcommem se dost pravděpodobně zapojí Intel.

Na začátku byla věta, které by se dala volně přeložit jako „Windows 10 na každém zařízení„, bez ohledu například na jeho úhlopříčku. I to je jeden z důvodů, proč Microsoft de facto zabalil práce na mobilním Windows 10 Mobile a vrhl svou energii na prostředí CShell, díky kterému se Vám klasický neomezený Windows 10 známý z počítačů a tabletů zobrazí na počítačích, tabletech, mobilních telefonech, konzolích a s trochou fantazie třeba i na nositelné elektronice typu Surface Watch. Celý plán však může mít trhlinu a důvodem pro ni je společnost Intel. Ta totiž vlastní mnoho stovek patentů, které mají základ ve spouštění x86 aplikací.

Intel trochu provokativně vydal na svém blogu článek, který pojednává o historii společnosti a spouštění klasických desktopových aplikací. Bude zrovna Intel v roli toho hodného a přijme výzvu konkurenční společnosti Qualcomm v oblasti spouštění, či lépe řečeno emulace x86 aplikací? Těžko říct, současně si však lze jen těžko představit, že zrovna Intel, který nemá problém soudit se s kýmkoli a za jakékoli situace, něco někomu promine. Ostatně i článek na blogu obsahuje různé psané útoky na konkurenci, která se mu snaží takříkajíc fušovat do řemesla. Jednoznačně pak píše, že si své duševní vlastnictví nenechá vzít.

Dost možná tak v moment, kdy Microsoft vydá zařízení, které poběží na základech procesoru Snapdragon (ať už se jedná o 835 nebo údajně připravovanou 845), se strhne právní bitva o to, zda Microsoft a zejména Qualcomm porušuje, či neporušuje duševní vlastnictví Intelu. To by nebyla dobrá zpráva, protože budoucí mobilní zařízení od Microsoftu budou s pravděpodobností hraničící s jistotou pracovat i s x86 aplikacemi a říká se, že právě pomocí určité emulace je pak bude možné spouštět i na zařízeních s těmito procesory.

Nejhorším řešením je situace, kdy Intel skutečně podá na Qualcomm a Microsoft stížnost a uspěje takovým způsobem, že nad celou divizí přenosných počítačů, nebo chcete-li mobilní divizí, udělá útrum. Dobrým řešením pak není ani to, pokud Intel uspěje, bude si však následně „pouze“ účtovat vysoké licenční poplatky za využívání těchto technologií, které má současně patentované. Pro klasické zákazníky by to znamenalo asi dost razantní prodražení těchto zařízení, ty se přitom mají, kromě výrazně vyšší výdrže baterie, chlubit také nižší cenou. Ideálním řešením pak samozřejmě je, že Intel celou nově vzniklou situaci nebude řešit, na to bychom však určitě nespoléhali. Tak se nechme překvapit, bude to ještě pořádně zamotané.

(zdroj)

Přečtěte si také:

  • Petr Vones

    To spouštění x86 aplikací je stejně jen dočasný mezikrok. A tímhle Intel dosahne jediného, skončí s ním postupně všichni.

  • Pag3man

    Taky jde o to, jestli Microsoft potřebuje Intel více jak Intel Microsoft… Co kdy by microsoft přestal podporovat intelatsky procesory na Windows?

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich