Wannacry nakazilo zejména počítače s Windows 7

Z velkého útoku nakonec vyplynula slušná reklama na Windows 10.

Kaspersky Lab zveřejnilo zajímavou statistiku, ze které vychází Windows 7 jako silně nezabezpečovaný a naopak Windows 10 jako král. Při nedávném masivním útoku WannaCry došlo totiž k napadení převážně počítačů běžících na operačním systému Windows 7. A rozdíl mezi napadenými sedmičkami a desítkami je opravdu markantní – 98% ku třem setinám procenta!

Wannacry zaútočil hlavně na Windows 7
Wannacry zaútočil hlavně na Windows 7

Windows Server 2008 patřil taktéž mezi napadené, nicméně s necelými 2% si taktéž od sedmiček udržel velký odstup. Co naopak hodně překvapilo, je neúčast starších systémů, v čele s Windows XP, což je stále hojně využívaný operační systém. Microsoft přitom naprosto nestandardně vydal bezpečnostní záplatu nejen pro Windows 10 a 7, ale i pro osmičky, Visty a dokonce i „xpéčka“.

Statistika budiž dalším důkazem, že přechod na nejnovější systém od Microsoftu má opravdu smysl. Smutné však je, že sedmičky by stále měly patřit mezi podporované a velmi bezpečné systémy, což se v tomto případě ukázalo jako omyl. Pokud však s přechodem na Windows 10 stále váháte, nejen tato statistika budiž důkazem toho, že Microsoft drtivou většinu své energie vkládá do desítek, které se opravdu mohou nazývat nejbezpečnějším systémem v historii.

(zdroj)

Přečtěte si také:

  • Karel Kahovec

    Chyba, která téhle breberce umožňuje nakazit sousední počítače v LAN, byla v protokolu SMB 1.0. Ten mají desítky standardně vypnutý.

    • Díky za doplnění 🙂

    • Petr Vones

      Přitom byla opravena více jak měsíc před tím, žádné zero-day. Takže je to jen ladáctví uživatelů a správců ve firmách.

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich