Video: Windows Central odtajnil CShell v praxi!

Video ukazuje spoustu detailů – takto možná budou vypadat mobilní telefony budoucnosti v podání Microsoftu.

Microsoft pracuje na rozhraní CShell už pěkných pár měsíců. Výsledkem by mělo být, že plnohodnotné Windows 10 dokáží změnit své rozložení a přizpůsobit se velikosti cílového zařízení. Pro budoucnost potenciálních mobilních telefonů s Windows se jedná o suverénně nejdůležitější věc, na které Microsoft aktuálně pracuje – v budoucnu bychom tak měli mít vždy jen jeden a ten samý Windows 10, ať už se bude jednat o tablet, notebook, stolní počítač, nebo právě mobilní telefon. V každém případě však bude systém vypadat trochu jinak.

Redaktorům z Windows Central se nyní povedl husarský kousek – ukořistili totiž HP Elite X3 s předinstalovaným aktuálním prototypem této funkce. Jak je známo, HP Elite X3 je coby nejvýkonnější telefon s Windows 10 na trhu aktuálně asi jediný, který dokáže tuto funkci využívat naplno a bez omezení. Microsoft však dle posledních informací už pracuje na nástupnické řadě (mluví se skutečně o více zařízeních) řady Lumia.

Hned na začátku si určitě všimnete nové velikosti dlaždice, kterou však znáte právě z Windows 10 pro PC a tablety. Největší rozměr dlaždice byl v minulosti celkem často připomínán a spekulovalo se, zda Microsoft velké dlaždice pro mobilní telefony povolí, nakonec se tak však nikdy nestalo. Změna by měla dorazit právě spolu s rozhraním CShell, neboli adaptabilním rozhraním.

Cshell, Velká velikost dlaždice, zdroj: WindowsCentral
Cshell, Velká velikost dlaždice, zdroj: WindowsCentral

Dlaždice se připínají a upravují stejně, jako je tomu na stolních Windows, možné bude také deaktivovat funkci živé dlaždice, což se může jednoznačně hodit. Zajímavé však je, že (alespoň prozatím) není stále změněna nabídka Nastavení, která je totožná s aktuální mobilní verzí. V tomto případě je to relativně podivné, neboť i tato nabídka by logicky měla obsahovat vše z klasické počítačové verze.

Cshell, Nabídka Nastavení, zdroj: WindowsCentral
Cshell, Nabídka Nastavení, zdroj: WindowsCentral

Naopak velkou úpravou by mělo projít Akční centrum neboli centrum notifikací. Vypadá to, že by se mohlo vyvolávat poklepáním nebo najetím prstu do horní části displeje, nikoli stažením prstu směrem z vrchu telefonu dolů. V tomto případě je poklepání do rohu spíše nepraktické a bude zajímavé se dozvědět, zda se nakonec tento způsob změní, či zda se jedná skutečně o finální podobu. Samotné Centrum je pak kompletně upraveno do podoby plnohodnotných Windows 10, nechybí však ani další možnosti typu Baterky, které jinak než z telefonu neznáme. Změnou samozřejmě prošly i samotné notifikace, což ovšem s Centrem souvisí jako s celkem.

Cshell, Centrum Akcí, zdroj: WindowsCentral
Cshell, Centrum Akcí, zdroj: WindowsCentral

Velmi zajímavou novinkou je pak systém otáčení, kdy bude možné celou obrazovku včetně startovacího menu otočit. Samozřejmostí je také demonstrovaná podpora WordFlow. Právě možnost otáčení u Start menu byla taktéž v minulosti celkem často zmiňována, nakonec se však majitelé telefonu Windows 10 Mobile nedočkali.

Cshell, Možnost otočení Start menu, zdroj: WindowsCentral
Cshell, Možnost otočení Start menu, zdroj: WindowsCentral

Demonstrována byla taktéž funkce Continuum a v tomto ohledu se bude jednat o velký posun. Za prvé, vše funguje velmi rychle – zde samozřejmě záleží na tom, jak se tato rychlost přenese do produkční verze. Za druhé bude nově samozřejmostí funkcionalita více současně otevřených oken, mobilní telefon v Continuu tak bude takřka bez omezení připomínat klasický počítač. Rozdíly budou prakticky smazány a v budoucnu nebude s nadsázkou řečeno potřeba kupovat si počítač – telefon s Windows 10 bude stačit – což se o aktuálním využití Continuum říci nedá. Navíc zní velmi dobře možnost spouštět klasické win32 aplikace na ARM procesorech, což by se v tomto případě mělo taktéž pozitivně projevit.

Cshell, Více oken v režimu Continuum, zdroj: WindowsCentral
Cshell, Více oken v režimu Continuum, zdroj: WindowsCentral

Abychom Vás o nic důležitého nepřipravili, na kompletní video se můžete podívat pod článkem. Při pohledu na funkce je potřeba dodat – už aby to bylo.

Přečtěte si také:

 • Karel Kahovec

  Je to hezký. U mě to ale okamžitě narazí na otázku: kolik asi bude stát takový mobil s potřebným výkonem? Patnáct tisíc, dvacet tisíc?
  Já jsem za tuhle techniku jednou za pár let ochoten utratit tak čtyři tisíce korun českých, řekněme, že se skřípěním zubních protéz něco málo přes pět.
  Takže mě stejně čeká hnusný polofunkční Android…

  • Pag3man

   ohledně přetočení… bych to zatím neřešil protože jen bůh a to možná ani on neví kdy tohle půjde do praxe… a jestli vůbec

  • Pišta Hufnágl

   Přesně tak. Se zatnutejma zubama bych dal i deset, ale to je z mé strany za telefon opravdu maximum. Z dob, kdy jsem dal za Nokii 7110 skoro sedmnáct tisíc, už jsem vyrostl… (…bych si nafackoval, když si na to vzpomenu) 🙂

 • Martin Lipenský

  Pěkný to je, to jako zase že jo, ale jak píše Karel, kolik taková sranda bude stát? Obecně po funkcích ukázaných ve videu volám ve feedbacku už několik let, ale continuum pro mne není prioritou a nedokáže mi, zatím, nahradit ani notebook natož stolní PC a kvůli možnosti otočit start menu nebo si zvětšit dlaždici, lepší grafice menu a aplikací dávat za telefon dvacetník se mi fakt nechce. Zlatá 950XL po půl roce za deset.

 • Kde to na svůj HP elite x3 stáhnu? Najdete nekde návod? Jsme ochoten to prubnout

  • Pišta Hufnágl

   Není to ten nedávno „omylem“ vypuštěný build, co po instalaci zcihlovatěl současné Lumie?

   • Karel Kahovec

    Obávám se, že není.

   • na win central pisali ze je to prave „sprovozneny“ tento build

 • Pingback: Skype končí na Windows Phone, RT a TV | WindowsApps.cz()

 • Tomy Lambert

  bol som verny windos phonu velmi dlho…ale odkedy vysla windows phone 10, taky zabugovany system som velmi dlho nevidel…lumia 950 vlajkova lod, a je to len kopa reci a skutek utek…strasne to microsoft posral, vobec nechapem naco vydali windows, ktory nema vychytane muchy

 • Pingback: Na čínské stránce se objevily informace k Surface Mobile | WindowsApps.cz()

 • Pingback: Komentář: Konec Windows 10 Mobile neznamená konec mobilních Windows | WindowsApps.cz()

 • Pingback: Microsoft potvrdil konec Windows 10 Mobile | WindowsApps.cz()

 • Pingback: Komentář: Microsoft měl velké oči, nestíhá. Ohrozí to další funkce? | WindowsApps.cz()

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich