Statistika: Podíl Windows 7 neklesá

Za celý rok pokles o jednu setinu procenta?

Plán založený na poklesu podílu Windows 7 zatím není pro Microsoft úspěšný. V meziročním srovnání totiž zůstává prakticky na stále zcela totožné úrovni. Zatímco v červnu 2016 byl tento operační systém nainstalován na 49,05% počítačů, o rok později tvoří tento poměr 49,04%. Pokles? Oficiálně o jednu setinu.

Dle serveru Netmarketshare si polepšily nové desítky (z 19,14 na 26,8%), přesto je stále neklesající číslo u Windows 7 alarmující. Mimochodem, Windows 8.1 najdete stále na 6,4% – minulý rok bylo evidováno 8,01%, Windows XP pak poklesl z 9,78% na 6,94%.

Operační systém od Microsoftu lze najit v celkových číslech na 84,31% počítačů, OS X od Apple pak disponuje číslem 11,61%. O zbývající podíl se následně dělí Linux (1,71%) a Chrome OS (0,56%), zbývající bezmála dvě procenta jsou pak rozděleny do dalších menších systémů.

(zdroj)

Přečtěte si také:

 • Karol Darvas

  Já se tomu nedivím. W10 totiž nepřináší nic, kvůli čemu by člověk chtěl přejít z W7/W8. A to říkám jako někdo, kdo desítky má…Těch pár nových funkcí, pokud je někdo potřeboval, už lidi mají přes různé programy, které mají lepší možnosti, než co nabízí W10(virtuální plochy, noční režim či návrat do továrního nastavení. Ti, kteří W10 chtěli zadarmo, přešli. Ostatní na W10 přejdou, pokud si koupí počítač/notebook s předindstalovanými Windows a nebo, až skončí podpora pro W7/W8. Není moc velká šance, že by všichni ti, kteří se brání přechodu na W10, přešli na Mac či dokonce Linux. Takže MS stačí jen počkat a nebo ukončit podporu předchozích verzí Windows.

  • Karel Kahovec

   Já přešel na osmičky kvůli OneDrive a synchronizaci jak dat, tak nastavení. No a z nich jsem postoupil na desítky kvůli přece jen lepšímu ovládání. Kromě toho – ve svém zralém věku důchodce nějak nemůžu pochopit konzervativní lpění na zastaralých technologiích a jeho „odůvodňování“ konspirativními teoriemi o sledování každého uživatele Microsoftem a podobně. Já se radši dívám dopředu a jsem stále zvědav, co nového ještě přijde. Zůstat na sedmičkách, připadal bych si jako nesvéprávný pitomec.
   Ano, chápu, existují případy, kdy k nějakému stroji nebo zařízení je třeba určitá verze OS, protože pro novější chybí podpora. Kolik je to ale případů? Jeden z tisíce? Jeden ze dvou tisíc?

   • Petr Vones

    Na ThinkPadu X220 (poslední notebook s klávesnicí) Windows 10 nejsou podporované Intelem (podpora je až od následující 3. generace CPU) a nefungují tak, aby to šlo používat. Ano, jde to nainstalovat, ale to je vše. Ihned jsem se vrátil zpět k Windows 7.

    • Karel Kahovec

     První ostré desítky jsem měl na Asusu se Sandy Bridge a od letoška honím Dell s Kaby Lake (insiderské verze ve virtuálu na PC). Asus dokonce vydal na tehdy už starší stroj nejnutnější drivery – k touchpadu a k hotkeys.

   • Presly

    více lidí jako jste vy

 • Karel Kahovec

  Microsoftu se se sedmičkami podařilo totéž, co s ixpéčky – vyrobil příliš kvalitní a oblíbený OS, od kterého uživatelé nechtějí odejít. Podle mě je i to jedním z důvodů, proč přešel na současný model postupných upgradů „jedné verze“ Windows. Koneckonců jak sedmičky, tak XP postupem času stejně vymřou…

  • Petr Vones

   Rozšíření Windows 10 brání i nesmyslné žvásty IT pisálků v médiích o „špehování“. Přitom jejich oslavovaný Google musí špehovat milionkrát více, protože je to pro něj otázka přežití. Zkrátka žijeme v době dojmů a povrchních argumentů.

   Další věc je, že nové PC si lidé zkrátka nekupují. Buďto se moří s titěrným displejem mobilu, místo pohodlné klávesnice nebo používají specifická zařízení jako herní konzole.

   Celková úroveň znalostí lidí strašně upadla, díky debilizaci současných zařízení, kde už uživatel prakticky nic nemůže.

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde