Stahujte build 16188 pro PC (Fast Ring)

Kromě buildu pro mobilní telefony vydal Microsoft nové sestavení i pro počítače.

Oproti buildu pro telefony obsahuje sestavení 16188 i naprosté novinky a opět ukazuje, že se obě vývojové verze oddělily. Zatímco vývoj na té počítačové je v plném proudu, na mobily dorazila pouze údržba. Pokud bychom v této situaci měli nalézt alespoň jedno pozitivum, tak bychom mohli konstatovat, že i uživatelé ve Fast ringu na telefonech mají nyní velmi dobře optimalizovaný systém.

Velkým vylepšením dostály funkce týkající se čtení .pdf souborů v Microsoft Edge. Nyní je možné vkládat do souborů poznámky (včetně uložení takového „pdfka“ a vytištění), přímo v .pdf můžete také vytvářet formuláře. Byla lehce poupravena grafika pro snadnější navigaci a lepší zážitek z práce s těmito soubory.

Velkou novinkou je také doplněk Windows Defender Application Guard, který byl ohlášen už loni v září, ke spuštění však došlo až nyní. Tento doplněk zajistí maximální bezpečnost při procházení webu pomocí prohlížeče Edge a lépe ochrání před malware a takzvanými „zero day“ útoky. Doplněk lze otestovat přímo v prohlížeči, není potřeba si jej stahovat přes Store. Prozatím je však tento doplněk omezen pouze na některé uživatele, přesněji řečeno pro uživatele Windows Enterprise Edition a Váš počítač musí být schopen spustit Microsoft Hyper-V.

Windows Insider je nyní charakterizován novou ikonou Ninja kočky (Ninjacat), najdete ji pod cestou Nastavení > Update & Security > Windows Insider Program. V nastavení také nově naleznete nastavení Cortany (Nastavení > Cortana), nicméně stále do nabídky lze přistupovat i předchozím známým způsobem. Pro zrakově postižené pak byla vylepšena funkce lupy, přičemž lze jednoduše zoomovat pomocí zkratky Windows+Ctrl+kolečko myši. Stisknutím Windows+Ctrl+M pak rychle otevřete nastavení zoomování. Při stahování updatu by se Vám také měla příště zobrazit nová notifikace.

Počítačoví uživatelé se dočkali celé řady oprav. Tentokrát se však v Microsoftu vrhli na opravu chyb spjatých s čínskou lokalizací, takže zde ve střední Evropě je seznam přeci jen omezenější. Nicméně opět funguje dvojí poklepání na ikonu Windows Defender Security Center v taskbaru, nedochází již k pádům Explorer.exe při pokusu o vyhledání dřívějších aktivit ve Windows Ink Workspace, opět se korektně překládají univerzální aplikace, došlo k vylepšení prací s připomínkami Cortany (Reminders) a zlepšena byla spolehlivost funkčnosti a vizualizace Akčního centra.

Bohužel provází build 16188 poměrně nepříjemný seznam chyb, z nichž nejpodstatnější je nemožnost Obnovení pokud nemáte standardní jazyk nastaven na angličtinu. Na opravě se dle Microsoftu již pracuje prioritně. Některé pokusy o update končí nezdarem, i tento problém se aktuálně prošetřuje a Microsoft se bude snažit o urychlenou opravu.

Dále je stále potřeba vyjmout SD kartu při instalaci tohoto buildu na Surface Pro 3, navigace do sekce Windows Update v nastavení může skončit pádem aplikace, to samé platí při pokusu o navigaci do nastavení zamykací obrazovky. S tímto buildem si také příliš nerozumí Outlook 2016, který se může zaseknout při startu a některé počítače se dokonce po instalaci tohoto buildu mohou samovolně vypínat. V některých případech také dochází k nemožnosti otevřít Start, lze to však řešit jednoduše opakovanými pokusy.

Build 16188 tedy není nikterak extra stabilní, nicméně pokud jste dostatečně odvážní a Vaším hlavním posláním v Insideru je přesně to poslání, které si od Vás Microsoft slibuje – tedy testovat, pak můžete nainstalovat nejnovější sestavení už nyní. Pro více informací o buildu 15210 pro mobilní telefony pokračujte na tento článek.

Přečtěte si také:

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain