Spekulace: Co by se mohlo objevit na konferenci 23.května?

Přinášíme Vám soupis všech zařízení, která nějakým způsobem připadají v úvahu.

Na začátek jen upozorňujeme, že se jedná o čistě spekulativní článek, který má základ v různých komentářích, tweetech, narážkách a podobných ne úplně kvalitních zdrojích. Může se tak nakonec stát, že bude představeno něco úplně nového – nevylučujeme to. Přesto je seznam Surface zařízení, která se mohou objevit, poměrně dlouhý a velmi zajímavý. Článek slouží spíše pro zamyšlení, rozhodně z něj nečerpejte pro Vaše další tvrzení.

Surface Pro 4/5

Před pár dny prakticky jistota, nyní to už tak žhavé s nástupcem Surface Pro není. Podle vyjádření Panose Panaye nemáme očekávat Surface Pro 5, tedy novou generaci zařízení Surface Pro, přesto je možné, že se Surface Pro objeví, avšak pouze v jakési verzi 4 a půl, tedy se stejným designem, ale jinými vnitřnostmi. Svolávat na podobný krok konferenci je ale hloupost, takže ačkoli je existence a představení Surface Pro 4+ opravdu celkem reálné, určitě se nebude jednat o hlavní tahák večera. Mimochodem, Panos mohl dost dobře jen odvádět pozornost a i pátého Surface se nakonec můžeme dočkat.

Zařízení Surface Pro 4
Surface Pro 4

Surface Book 2

Nepravděpodobná varianta. Právě Surface Book totiž teprve na podzim získal ono vylepšení vnitřností na verzi jedna a půl, proto je možnost, že se po půl roce objeví přímý nástupce, opravdu téměř jistě chybná. Upřímně se zatím ani nenašly žádné úniky nebo úvahy, ty se objevovaly předtím, právě před konferencí na loňský podzim. Nutné také poznamenat, že právě kvůli loňskému updatu se nyní dá podobný krok očekávat i u výše zmíněného Surface Pro. Vsadili bychom si, že Surface Book 2 zatím neuvidíme.

Zařízení Surface Book
Surface Book

Surface Phone

Tady pozor, není to totiž určitě vyloučeno. Microsoft mluví o onom nástupci smartphonů víc, než kdykoli předtím – v posledních dnech se na toto konto vyjádřil například i CEO Microsoftu Satya Nadella. Zatímco před ostatními konferencemi byla pravděpodobnost představení onoho mobilního Surface vždy prakticky vyloučena, nyní to není nereálné – o tom svědčí i fakt, že velké magazíny včetně například Windows Central také tuto variantu nevylučují. Otázkou je, zda se nejedná více o přání uživatelů, než realitu, nicméně tuto konferenci je naděje opravdu velmi vysoká. Mimochodem, velmi zajímavě se na toto konto vyjádřil Alex Kipman, člověk zodpovědný za tvorbu Hololens – „telefony jsou mrtvé, lidé si to jen zatím neuvědomují“.

Geordie Tommy, koncept Surface Phone
Geordie Tommy, koncept Surface Phone

Surface Band/Watch

Surface Band se sice příliš nezmiňuje, nám však tuto indicii podal v exkluzivním rozhovoru kanadský novinář, který je dobře obeznámen s děním v Microsoftu. Dle jeho slov tým Panose Panaye na Surface Band či Surface Watch skutečně pracuje, což mimochodem není ani moc překvapivé a spíše je to logické. Microsoft by tím dostal značku Surface do nového segmentu a mohl by konkurovat například Apple Watch. Kromě vlastního zdroje se však nikde na internetu neobjevuje moc zmínek o nositelném zařízení této značky, takže v tomto případě je zdroj pouze vlastní. A to je vždy ošidné.

Zařízení Surface Watch, koncept
Surface Watch, koncept

Cortana Home Hub

Reakci na Amazon Echo či Google Home už Microsoft shodou okolností teprve včera vypustil – je jím reproduktor Harman Kardon’s Invoke, který vyjde na trh už tento podzim. Nejedná se však o kmenové zařízení Microsoftu, proto je možné, že se Microsoft více zaměří i na tento segment. Opět se ale nejedná o pravděpodobnou variantu, neboť sám Microsoft úřed pár měsíci hardware v této podobě vyloučil.

Zařízení Cortana Home Hub
Cortana Home Hub

Surface Table

Tento název se relativně často vyskytuje v různých komentářích, ačkoli nedává příliš velký smysl. Microsoft v současné době provozuje a prodává Surface Hub, což je vlastně Surface Table s jiným názvem. Je samozřejmě možné, že Microsoft oznámí něco jako nástupce tohoto zařízení, jedná se však o tak okrajový kus hardwaru, že svolávat kvůli němu tiskovou konferenci není moc logické. Respektive tiskovku ano, ale ne v podobném duchu. Na druhou stranu, Hub je spíše „televize“ než stůl, ačkoli se samozřejmě dá nastavit prakticky jakkoli.

Zařízení Surface Hub
Surface Hub

Hololens/Surface Glass

Možná nejpravděpodobnější varianta. Hololens funguje jako jakési experimentální zařízení, stojí několik desítek tisíc, proto je možné, že sám Panos Panay vypustí jakési Surface Glass, tedy headset pro podporu virtuální a rozšířené reality s brandem Surface. I toto zařízení se velmi často skloňuje na sociálních sítích a v různých diskusních fórech. Druhou možností je pak představení druhé generace Hololens (dle všeho opravdu hodně nepravděpodobné), popřípadě se spekuluje také o jakési verzi Hololens Mini, která by měla být cenově dostupnější, než je tomu u aktuální verze.

VR headset Hololens
Hololens

Surface Tablet

Prozatím Microsoft pod značkou Surface vydává spíše notebooky, ačkoli Surface Pro je samozřejmě oficiálně tabletem, používá se spíše jako klasický notebook. Asi právě proto se občas objeví zmínka o jakémsi Surface tabletu, který by neměl možnost připínat klávesnici. Za nás je varianta s podobným zařízením prakticky vyloučena, v některých diskusích však i na tento nápad můžete narazit.

Surface TV

Ano, i tento název se objevuje, ovšem pouze sporadicky. Surface TV by spíše dle představ některých uživatelů měla být krabička fungující na principu Apple TV.

Surface Robot

Poslední bod spíše už jen pro pobavení. Narazili jsme totiž i na teorii, že Microsoft chystá prvního opravdického robota, podobného, jakého znáte třeba z filmu Já, robot. Ne, že bychom něco podobného nechtěli, ale bohužel to neočekáváme :).

Přečtěte si také:

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich