Shrnutí – Co na Vás čeká ve Windows 10 Fall Creators Update?

Na září si Microsoft připravil další velkou aktualizaci systému Windows 10 – co to znamená pro běžné uživatele a Insidery?

Microsoft na své konferenci Build 2017 (celý záznam můžete shlédnout zde) představil největší novinky, které se v příštích dnech, týdnech a měsících bude snažit do svého systému Windows 10 implementovat. Pokud patříte mezi Insidery (obzvlášť ty ve Fast ring okruhu), pak se s určitými změnami můžete setkávat již nyní.

Fluent Design System

Asi největší novinka chystaného updatu Fall Creators Update nese název Fluent, dříve známý pod kódovým označením Projekt Neon. Ten by měl přinést zcela nové grafické ztvárnění nejen samotného systému, ale také velkého množství aplikací ve Store. Nové odlesky, animace, průhlednost, jinak vypadající okna, nabídky i aplikace. Fluent vnese do systému opravdu svěží vítr, přičemž první náznaky již lze v systému dohledat nyní, patříte-li do programu Insider.

Story Remix

Jak dlouho se volalo po nástupci velmi oblíbeného nástroje Windows Movie Maker? No, pár let to bude. Microsoft však reaguje až nyní, bude to stát ale za to. Pomocí aplikace Story Remix dokážete upravovat svá videa (a fotografie) mnohem snadněji, než kdykoli předtím. Počítá se také se silnou provázaností nejen se sociálními sítěmi, ale i aplikacemi Malování 3D, Remix 3D nebo třeba Hudba Groove.

Funkce Timeline

Nová funkce trošku podobná současné funkci Task View Vám dovolá vyvolat historii Vašich aplikací. Teoreticky (pokud nedojde například k vypnutí počítače, které tento systém pravděpodobně zruší, nejsou však zatím zcela jasně známé detaily) se tak můžete i po několika dnech vrátit do aplikace, přesněji do toho bodu, kde jste skončil naposledy.

Synchronizace kopírování a vkládání mezi zařízeními

Ať už máte telefon s Androidem, iOS nebo Windows, díky nové funkci bude velmi snadné kdykoli zkopírovat cokoli z telefonu do počítače a naopak. Nejedná se však pouze o text a jeho přenos, ale i odkazy, fotografie, obrázky nebo třeba gify. Na podobnou funkci čekají uživatelé systému Windows od jeho začátku.

Je to vše? Ani náhodou. Microsoft připravuje do Fall Creators Update přidat například také funkci OneDrive a SharePoint OnDemand (nástupce dříve velmi populární funkce Placeholders) nebo funkci Pick Up Where You Left, kdy bude možné započít svou práci například na telefonu s Androidem a následně si sednout ke svému počítači a na něm vše dodělat. Zapomenout také nesmíme na velkou renesanci Windows Store, která jen v nejbližších dnech či týdnech přivítá aplikace jako Spotify, WhatsApp nebo iTunes. Je také pravděpodobné, že Microsoft bude pokračovat ve svém chystaném rozhraní CShell, které umožní spouštět a upravovat vzhled Windows 10 v závislosti na velikosti koncového zařízení (viz článek pod odstavcem), práce pak budou probíhat například na funkci MyPeople. Celý balík (nejen) vyjmenovaného nás čeká už v září 2017, kdy má Fall Creators Update oficiálně vyjít.

Přečtěte si také:

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde