Shrnutí: Build 2017 #1 – konference pro vizionáře

Microsoft první den svého buildu zasvětil ryze technickým nadšencům a vývojářům.

Build 2017 bývá pravidelně velmi zajímavou každoroční konferencí, na které Microsoft odbočí ze směru zaujmout širší masy do segmentu technologicko-technického. Nejinak tomu bylo i tentokrát a to dokonce v ještě větší míře. Microsoft tak první den (na programu je totiž konference i dnes) potěšil zájemce o cloud, umělou inteligenci, Cortanu nebo vývojářské nástroje.

Vše nadřazuje změna hesla. Dosavadní „Cloud first, mobile first“ nahrazuje „Intelligent Cloud, intelligent Edge“ – Microsoft se totiž již nechce soustředit pouze na cloud a mobilitu, ale na inteligenci a určitou schopnost učit se u jednotlivých služeb a nástrojů.

Na scénu se však dostalo i koncové zařízení, přesněji na v pondělí zmíněný reproduktor/mikrofon s Cortanou Harman Kardon’s Invoke. Ten se samozřejmě bude snažit o zastavení nadvlády Google a především Amazonu v této oblasti. Pravdou totiž je, že do vývoje Cortany Microsoft věnoval už mnoho finančních prostředků a bylo by dost smutné, kdyby se nechal snadno porazit kvůli neexistenci podobného zařízení. Harman Kardon’s není jediný, do budoucna by podobné zařízení mělo představit i HP a také Intel, zajímavostí pak také je, že se Cortana v blízké budoucnosti dostane do palubních počítačů některých automobilů (BMW, Nissan…).

Harman Kardon's Invoke
Harman Kardon’s Invoke

Po celou dobu konference Build 2017 bylo smutné sledovat, jak přednášející bohužel využívají mobilní telefony od Apple. Osobně si nedokážu představit, že na konferenci Apple bude někdy k vidění telefon nebo počítač s Windows, ale taková je bohužel doba. S tím souviselo i několik novinek primárně pro systém od Apple, například Microsoft Visual Studio pro MacOS.

Pro vývojáře byla připravena platforma Cortana Skills Kit, díky níž bude možné integrovat do aplikací funkce spjaté s hlasovou asistentkou Cortanou. Následně by pro vývojáře mělo být snadné naprogramovat svou aplikaci pro snadné používání v její součinnosti. Nové funkce pak budou k vidění i v rámci cloudové platformy Azure, kde přibude nově možnost správy nad virtuálními stroji pomocí mobilních aplikací – počítá se s aplikací pro iOS a Android, do budoucna bychom se snad měli dočkat i aplikace pro Windows 10 Mobile. Mimochodem, tento krok ukazuje na jasně odvoditelnou budoucnost tohoto systému.

Asi největší část pak Microsft věnoval umělé inteligenci. Právě tento segment by se měl stát budoucností Microsoftu a není se svým způsobem čemu divit. Na druhou stranu asi nejdůležitější ukázka, na které budoucnost umělé inteligence demonstroval, působí poměrně děsivě – minimálně v dnešní době. Pokud se vše vyplní, trošku se obáváme, že soukromí už opravdu může být plně vyškrtnuto ze slovníku. Podívejte se.

Základem této umělé demonstrace je jakási základna zaměstnanců, která postupně sbírá informace o každém člověku zvlášť. Co je na tom všem to děsivé? Pokud například neumíte dostatečně dobře ovládat vysokozdvižný vozík, ale přesto si za něj sednete, umělá inteligence na pracovišti pozná potenciální nebezpečí a informaci o tom, že nedostatečně vybavená osoba ovládá vysokozdvižný vozík, zašle Vašemu nadřízenému. Jeden příklad za všechny.

Na závěr ještě dodejme, že Microsoft se snaží pomoci i osobám, které to potřebují, což je samozřejmě skvělé. Příkladem budiž Projekt Emma pro osoby s Parkinsonovou nemocí. V tomto případě je nutné vyseknout Microsoftu poklonu. Druhá konference Build 2017 je na programu dnes večer.


Pokud k prohlížení webu používáte naši webovou aplikaci, pro korektní zobrazení tohoto článku prosím klikněte na tlačítko zobrazení ve webové verzi.

Přečtěte si také:

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich