Reportáž: Zúčastnili jsme se Windows Insider Meet-up (2/2)

Na 10.května naplánoval Microsoft první české setkání s nejaktivnějšími českými Insidery.

V první části naší reportáže z akce Windows Insider Meet-Up jsme se věnovali první části setkání, na které padlo hned několik zajímavých informací týkající se převážně samotného programu Windows Insider. Jako další se na pódiu představil Petr Klement, manažer divize Windows Client, který zahájil svůj kratší, ale taktéž zajímavý pohled na bezpečnost Windows.

Windows 10 je nabízen jako služba a i z toho důvodu musí být zabezpečení co nejvyšší. Není to otázkou pouze Windows Defenderu, coby koncového softwaru, ale celé řady dalších bezpečnostních nástrojů a funkcí. Základem pro Windows 10 je pak ochrana zařízení, ochrana identity a informace, odolnost proti hrozbám a případně také případná detekce, investigace a akce při narušení útoku.

Bezpečnost je u Windows 10 na prvním místě (pro zvětšení klikněte)
Bezpečnost je u Windows 10 na prvním místě (pro zvětšení klikněte)

Ačkoli v našem případě využíváme Windows 10 především jako službu pro spotřebitelské zařízení, je samozřejmě důležité ochránit také celé organizace a specializované systémy. I z tohoto důvodu Microsoft zavedl nový systém postupného vývoje a aktualizací – na jedné straně je Windows Insider Preview, na straně druhé Long-Term Servicing. Mezi tím jsou pak samozřejmě aktuální větve pro běžné zákazníky a pro korporátní klientelu. Podpora pro nově vypuštěný build byla stanovena na 18 měsíců, poté musí všichni (i firmy, až na výjimku) nainstalovat novější sestavení, které je znovu v plné podpoře. Pro specifické případy si však společnost může zakoupit speciální licenci Long-Term Servicing, kdy si pro lepší příklad zakoupí například Windows 10 2016 – a tato v čase neměnná edice získá poté podporu na dalších 10 let. To se může hodit u silně bezpečnostně založených společností.

Došlo i na otázku, proč nefungují nové procesory KabyLake na starších systémech, než samotných desítkách. Opět je za tím snaha o zvýšení bezpečnosti u nových počítačů, alespoň tak zní oficiálné podání Microsoftu.

Pokud jste i Vy zapojeni do programu Windows Insider, už brzy pro Vás chystá Microsoft v čele s Tomášem Kopáčkem (Community Manager) velkou diskusní/komunikační skupinu. Zatím nejsou jisté detaily typu o kterou aplikaci se tato skupina bude opírat, nicméně pro zlepšení vztahu mezi Microsoftem a českými Insidery se jedná o skvělou zprávu.

Jedním z hlavních témat se stal také operační systém Windows 10 S, který byl představen na konferenci druhého května. Prozatím je Windows 10 S bundlován spolu se zařízením, na které vyšlo, nelze a v blízké budoucnosti ani nebude možné stáhnout si jej z internetu nebo spojit s nějakým vlastním kusem hardwaru. Přednášející také popřeli, že v tomto systému nebude možné změnit výchozí vyhledávač – prohlížeč samozřejmě jen Edge, případně alternativy ze Store, u vyhledávače by ale neměl být problém vše změnit.

Naťuknuta byla také rozšířená a virtuální realita, kde bylo zmíněno, že český překlad pro tuto funkci zní hybridní realita. Ke slovu se pak dostal také Jan Biroš, zodpovědný za Xbox divizi v ČR a tato přednáška byla určitě nejzajimavější z hlediska nadšení – ne že by přednášející předtím byli nudní, to ani náhodou (je na nich vidět, že práci v Microsoftu opravdu mají rádi), ale Honza Biroš, který všem hned zpočátku navrhl tykání a celou dobu mluvil tak, jak mu narostla pusa, byl prostě skvělým zpestřením.

Prozradil tak například, že ještě ani oni neví, jak přesně bude Project Scorpio vypadat, stejně tak poté diskutoval o názvu Xbox. Xbox totiž už není v podání Microsoftu jen název pro konzoli, ale pro celé hraní v rámci Windows 10 jako celek. Chystá se také Xbox Arena, unikátní funkce pro opravdu velké hráče a profesionály, kde se mimo jiné bude moci utkávat o opravdu téměř astronomické výhry (například turnaj ve Far Cry bude dotován až dva a půl milióny korun). Zmínku si zasloužila také poměrně kritizovaná funkce Herního módu (Game Mode), kdy zazněla slova „Game Mode nevznikl proto, aby z Vaší kancelářské šunky vytvořil Predatora za 60 tisíc. Vznikl proto, aby pomáhal vyrovnávat počet snímků za vteřinu, ne je zvyšovat“.

Specifikace Project Scorpio
Specifikace Project Scorpio (pro zvětšení klikněte)

Závěrem pak dodejme ještě osobní pohled. Všichni přednášející odvedli fantastickou práci. S nadšením povídali a vyprávěli, bylo na nich vidět, že si váží i podpory nás samotných. Občas se však nepřímo zmínili o lehkém nesouhlasu s tím, že Microsoft v některých věcech na Českou republiku tak trochu zapomíná a upřednostňuje jiné a větší trhy. Například věta „holt se teď soustředí na cloud a na českou Cortanu nemají čas“ tak trochu hovořila za vše. Za WindowsApps.cz každopádně moc děkuji za milé setkání a těším se snad zase příště, na další Windows Insider Meet-Up. #WindowsInsidersCZ

Přečtěte si také:

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain