Reportáž: Zúčastnili jsme se Windows Insider Meet-up (1/2)

Na 10.května naplánoval Microsoft první české setkání s nejaktivnějšími českými Insidery.

Microsoft před zhruba dvěma týdny rozeslal několika aktivnějším Insiderům pozvánku na akci Windows Insider Meet-Up a i WindowsApps.cz byl u toho. Nakonec se dostalo na zhruba stovku opravdu těch nejvěrnějších a nejaktivnějších, minimálně v očích lidí z Microsoftu. A za mě osobně pokládám setkání za uvolněné, příjemné, přátelské a informačně poměrně hodnotné. Jedná se každopádně o skvělý signál směrem k veřejnosti, který jasně deklaruje „víme o vás, vážíme si Vaší práce v Insideru„. A to je příjemné zjištění.

Česká pobočka Microsoftu
Česká pobočka Microsoftu

Na setkání se toho událo dost. Jako první se slova ujal Tomáš Koška, který poděkoval přítomným Insiderům za svou účast v programu a zavzpomínal na doby, kdy se testovalo systémem zasílání disket s nejnovějšími buildy systému. Oproti současnému stavu je to samozřejmě velký rozdíl, dle dostupných informací je totiž v současné době do programu Insider v České republice zapojeno 75 000 aktivních Insiderů. A to je poměrně vysoké číslo, rozhodně vyšší, než bych čekal.

Tým přednášejících - Tomáš Kopáček, Jan Biroš a Petr Klement
Tým přednášejících – Tomáš Kopáček, Jan Biroš a Petr Klement

Celé setkání se neslo v duchu slov CEO Microsoftu Satya Nadelly – „chceme přesunout lidi ze stavu Potřebuji Windows na Vybereme si Windows a milujeme ho„. Překlad není úplně přesný, ale podívejte se na fotografii, slova Satyi prakticky nelze přeložit, nicméně pokud umíte anglicky, určitě jim porozumíte. Zaujala mě věta, že Satya přinesl do Microsoftu svěží vítr a obecně to vypadalo, že ačkoli i sám český Microsoft občas mezi řádky lehce naznačil, že s určitými kroky nesouhlasí, s osobou Nadelly dle mého názoru panuje v české pobočce spokojenost a jeho názory nejsou problémem.

Setkání se neslo v duchu slov Satya Nadelly
Setkání se neslo v duchu slov Satya Nadelly

Právě v duchu hesla si nešlo nevšimnout pozitivní změny v chování Microsoftu ke svým fanouškům, o což se zasadil právě program Insider. Microsoft tímto krokem získal milióny beta testerů, které by upřímně musel standardně platit. Opravdoví fanoušci se ale dokáží přenést přes chyby a pomoci Microsoftu s jejich odstraněním. V první části padly ještě dvě velmi zajímavé informace – 96% Insiderů jsou muži a nejvíce zpětných vazeb do Feedback Hub chodí na aplikaci Pošta! Ano, je to tak, až po Poště se umístila například Cortana nebo Počasí. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že Cortana funguje pouze na vybraných trzích, zatímco Pošta je celosvětově dostupná aplikace.

Soupis cílů programu Windows Insider (pro zvětšení klikněte)
Soupis cílů programu Windows Insider (pro zvětšení klikněte)

Asi nepřekvapí, že velká většina Insiderů jsou zejména techničtí nadšenci. 62% o sobě tvrdí, že jsou především fanoušky Microsoftu a překvapilo mě vysoké číslo studentů – celých 25%. To dokazuje, že Insideři jsou velmi často mladí lidé a pro Microsoft je to dobrá zpráva, mladí lidé totiž viditelně oceňují aktuální politiku Microsoftu. Microsoft se mimo jiné pochlubil, že uživatelé koncových zařízení Surface mají dle bohužel nezjištěné metriky spokojenost ve výši 160 bodů, zatímco uživatelé výrobků od Apple jen o dva body víc. Nedávno také Microsoft zasílal dotazník pro členy Insider programu a i z něj vzešla poměrně zajímavá čísla – například 88% Insider pomáhalo rodinným příslušníkům, přátelům nebo známým instalovat Windows 10 a 97% z nich Windows 10 doporučuje dále. Také nelze nechat bez povšimnutí, že 90% českých Insiderů si přeje být do programu zapojeno nějakým pokročilejším způsobem, než je tomu dosud.

Rozvržení Insiderů v České republice (pro zvětšení klikněte)
Rozvržení Insiderů v České republice (pro zvětšení klikněte)

Necelá polovina Insiderů (46%) pak vyjádřila zájem o informace, co se děje s jejich požadavky odeslanými do Feedback Hub. Na toto konto bylo Insiderům sděleno, že každý požadavek napsaný i v českém jazyce je nově překládán a rozřazován (paradoxně v Číně). Spolu s tím bylo pak přítomným nadšencům sděleno několik rad pro rychlejší a cílenější opravy. Pokud narazíte na nějakou chybu v lokalizaci, využívat můžete například přímou emailovou adresu czechfeedback@microsoft.com, k tomu připojte i screenshot a návrh na opravu. Takto zaslaný požadavek bude vyřešen v rychlejším čase.

Doporučení pro Insidery (pro zvětšení klikněte)
Doporučení pro Insidery (pro zvětšení klikněte)

Microsoft také uvedl příklady změn, které vznikly na základě požadavků ve Feedback Hub – jsou jimi například Výstřižky, tlačítko Odložit, tmavý režim, přecházení pomoci TAB a samozřejmě oprava jazykových chyb či zpětná vazba od inženýrů ve Feedback Hub. Nyní dost možná nejzajímavější informace. Čeští Insideři se nejčastěji ptají na Cortanu a odpověď Microsoftu? Vše záleží, jak rychlá bude lokalizace Bingu, na který je Cortana navázána. Bez této změny bohužel nebude možné ani do budoucna zapínat Cortanu bez nastavení amerického (či jiného podporovaného) regionu. Informaci o tom, zda se na překladu Bingu aktuálně pracuje, bohužel Microsoft nechtěl komentovat, Cortana v českém jazyce však bohužel není otázkou blízké budoucnosti, řekněme 12 až 18 měsíců. Jednou ale Cortana i v češtině bude, otázkou je, kdy. S tím souvisí i další velmi častá otázka Insiderů – MSN News nebo kupříkladu MSN Money v češtině? I to záleží na tom, kdy bude do češtiny převeden Bing. S tím evidentně souvisí opravdu mnoho věcí a bez českého Bingu se situace nikam neposune.

Microsoft naopak potěšil tím, že aktuálně se snaží řešit neexistenci meteoradaru a srážkového radaru, to samé platí o aplikaci Mapy – prozatím sám doporučuje využívat alternativní aplikace. Bohužel to z reakcí vypadalo, že česká pobočka netuší, co za touto nedokonalostí je, nicméně aktuálně sbírá informace a bude se snažit v blízké době problém řešit, či lépe řečeno, již ho řeší. Naopak špatně vypadá dotaz, zda bude možné přijímat hovory a SMS v době připojeného mobilního telefonu k počítači – údajně se totiž řeší možnosti, rozhodně se ale nedočkáme v blízké době.

Fešná jmenovka, focena evidentně v opilosti
Fešná jmenovka, focena evidentně v opilosti

Není to ani zdaleka jediné, co nám Microsoft na Windows Insider Meet-up připravil. Další informace chystáme do druhého samostatného článku, který se bude zabývat nejen informacemi o Windows 10 S, bezpečností ve Windows 10, Xboxem a hraním celkově či hybridní realitou. Druhou část reportáže přineseme už zítra.

Přečtěte si také:

 • Medvid

  👍

 • martinkremer.cz

  Taky jsem byl. Popravdě občas mám už chuť s tím seknout, nějak mi pomalu dochází trpělivost. Microsoft mi reálně rozbil front facing cameru a iris scanner na 950XL (těch lidí je v microsoft boardu desítky) – nikdo s tím nic neuděláme (alespoň ti, kteří přišli o záruku). Mapy jsou po updatu opradu otřesné, furt mi chybí to co bylo v here maps – vidět veřejnou dopravu jako linky metra atd. Stabilita systému mi nepřijde moc velká (telefon musím tak 2-3x denně restartovat) a tak podobně … 🙁

  • ako ti ju rozbil ? 😮

   • martinkremer.cz

    reálně microsoft něco špatně updatnul nefunguje od jisté doby IRIS scanner a front facing camera. Je nás desítky / stovky.

 • Pišta Hufnágl

  Tak snad v druhém článku bude něco víc. Protože kvůli pár statistikám a několika odpovědím ve stylu „možná bude, možná nebude“ fakt nemuseli v tom sále topit a rozsvěcet…

 • To ti robí v ofiko CU, alebo v insideri ?

  • martinkremer.cz

   jsem dlouhou dobu v release preview, nikdy jsem nebyl slow / fast.

 • Pingback: Reportáž: Zúčastnili jsme se Windows Insider Meet-up (2/2) | WindowsApps.cz()

 • Pingback: Cortana nově simuluje českou Heureku | WindowsApps.cz()

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich