Recenze YouTube klientů #2: Client for YouTube

V nejnovější sérii si zhodnotíme všechny zajímavé YouTube klienty, které lze stáhnout přes Windows Store. Druhý na řadě je Client for YouTube.

Hodnocení YouTube klientů jsme slíbili už v minulosti, časově se nám však povedlo vzít si na paškál všechny neoficiální klienty pro sledování a správu YouTube až nyní. Celkem jsme si pro Vás připravili osm dílů, ve kterých Vám představíme následující aplikace.

1. Awesome Tube
2. Client for YouTube
3. Hyper for YouTube
4. MetroTube
5. MyTube
6. Perfect Tube
7. Pro Tube
8. Tubecast


Client for YouTube (dříve známý pod názvem Explorer for YouTube) je druhou aplikací, kterou jsme v rámci této série celý týden testovali a hned zpočátku je nutné říci, že nás zklamala. Mezi všemi různými klienty sice nepatří mezi ty nejznámější, nebo lépe řečeno nejpoužívanější, při prvním spuštění si přitom budete říkat – proč? V zápětí si však odpovíte.

Design aplikace a její celkové vyvedení je zcela bez problémů a za celou dobu testování jsem nenarazil na cokoli, co by mě zbytečně rušilo. Pokud se vrátím k minulé recenzi Awesome Tube, pak ano – předchozí klient působí řekněme modernějším a celkově svěžejším dojmem, Client fot YouTube si na nic nehraje a servíruje minimalismus, současně naprostý pragmatismus. Osobně mi vyhovoval více vzhled právě recenzovaného klienta, nicméně předpokládám, že zhruba 50% by zase dala přednost Awesome Tube. V tomto opravdu těžko porovnávat, vzhled ale rozhodně není nikterak škodný.

Aplikace je k dostání primárně zdarma pro telefony, počítače a virtuální headsety, údajně se chystá verze pro Xbox. Pokud si vzpomínáte, hlavním neduhem recenzovaného Awesome Tube byl opravdu hloupý reklamní proužek, který zasahoval do obsahu, občas si problikl, tu a tam se zvětšil tak, že obsluha aplikace byla téměř nemožná. Řešení? Zaplatit si odstranění proužku. Client for YouTube přišel místo podobného terorismu s mnohem logičtějším a lepším řešením. Reklama je prostě vložená do obsahu, neruší a věřím, že přináší autorům i slušné zisky. Často na ni prostě kliknete – ne protože se ukliknete, ale protože obsahuje zajímavý obsah a současně (občas) nevypadá jako reklama. Poměrně nenápadně v nabídce je pak možné dohledat tlačítko pro odstranění reklam – verze Pro kromě toho ještě dovoluje stahovat videa ve FullHD a 4K rozlišení a stahovat více videí současně. Upgrade je však poměrně drahý a vyjde Vás na čtyři dolary.

Client for YouTube samozřejmě obsahuje funkce vázané na systém Windows 10 – tmavý a světlý motiv, živou dlaždici a notifikace. Ty Vás mohou informovat o novém videu u sledujícího Youtubera nebo o průběhu stahování videí. Na hlavní stránce Vám také dá na výběr, zda má obsahovat doporučený nebo odebíraný obsah. Tato volba mi přijde jako lepší řešení, než ukazování obou věcí současně. Kvalitu videa si můžete nastavit až do výše 2160p při 60 snímcích za vteřinu.

Dostáváme se k přehrávání samotných videí a zde přichází největší kámen úrazu a důvod, proč je tento klient pro nás zklamáním. Začněme ještě z té milejší stránky – design v tomto případě opět boduje, vše je logicky rozmístěno a má to hlavu a patu. Videa si můžete velmi snadno stáhnout (v rozlišení maximálně 720p, pro větší rozlišení je zapotřebí verze Pro, lze stahovat i ve formátu .mp3), okomentovat, olajkovat.

Ale a to je jedno velké ALE – nefunguje přehrávání na pozadí. Pokud Vám zhasne displej, tak máte útrum. Tato nedokonalost je důvodem, proč si na začátku dost možná řeknete, proč zrovna tento klient na YouTube není moc úspěšný a odpověď získáte, až zjistíte toto. Druhá věc, která je na Client for YouTube poměrně problematická, je funkce PiP, neboli Obraz v obraze. Aplikace jí disponuje, ovšem funguje zhruba na bázi „občas ano, občas ne“. Za týden jsem nepřišel na to, jak ji cíleně vyvolat, prostě se občas objevila.

No a poslední věc, která výsledné hodnocení dost sráží, je fakt, že pokud narazíte na video s věkovým omezením, pak si ho přes Client for YouTube prostě nepřehrajete. Vyskočí na Vás hláška o tom, že se video nepodařilo načíst a pokračovat můžete jen odkazem přímo na youtube.com.

Stabilita je bezproblémová, občas aplikace z nějakého důvodu nereagovala na můj dotyk (zejména tlačítko lupy se chová dost divně), ovšem v tomto případě to lze přisoudit možná i chybě zařízení. Na počítači s myší se aplikace ovládá lépe. Za celý týden aplikace ani jednou nespadla, výtku zaslouží snad jen problém s přihlášením na počítačích. Občas Vás prostě aplikace nepřihlásí, ani kdybyste se rozkrájeli.


Client for YouTube je hezký klient s obrovskými nedostatky. Na jednu stranu nabízí opravdu fajn vzhled, kdy každý prvek v aplikaci má logické místo. Na stranu druhou ale co dělat v dnešní době s klientem pro YouTube, který nefunguje na pozadí? Nemůže určitá videa přehrávat? Obsahuje bugy? Mé doporučení je – pokud instalovat, pak možná na PC. Na telefonech místo nemá.

+ Takřka dokonalý a maximálně přehledný design
+ Bezchybně fungující dlaždice a notifikace
– Nefunguje přehrávání na pozadí
– Problematické fungování funkce PiP
– Část videí se Vám vůbec nenačte
– Několik drobných funkčních chyb
– V základní verzi umožňuje stahovat pouze videa v 720p

CLIENT FOR YOUTUBE
Testováno ve verzi pro telefony a PC, verze 4.1.34.0, AWESoftware
Hodnocení: ֎֎
Stáhnout na Windows Store

Přečtěte si také:

 • aod

  A jak se budu dívat na videa na youtube když mi zhasne displej, to je zas nějaká moderna 😂

  • Karel F.

   tak třeba písničky ? ty nemusím vidět ne 😀

   • aod

    Ty se poslouchají jinak

 • Karel F.

  BLBEJ klient

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde