Recenze YouTube klientů #1: Awesome Tube

V nejnovější sérii si zhodnotíme všechny zajímavé YouTube klienty, které lze stáhnout přes Windows Store. První na řadě je Awesome Tube.

Hodnocení YouTube klientů jsme slíbili už v minulosti, časově se nám však povedlo vzít si na paškál všechny neoficiální klienty pro sledování a správu YouTube až nyní. Celkem jsme si pro Vás připravili osm dílů, ve kterých Vám představíme následující aplikace.

1. Awesome Tube
2. Client for YouTube
3. Hyper for YouTube
4. MetroTube
5. MyTube
6. Perfect Tube
7. Pro Tube
8. Tubecast


Awesome Tube Vás hned po instalaci uvítá velmi čistým a příjemným vzhledem, který vychází samozřejmě z toho, že se jedná o univerzální aplikaci. Spustíte ji tak nejen na počítači, ale i na telefonu, v rámci virtuální reality a také na zařízeních Surface Hub. Bohužel však celkový dojem dost kazí poměrně dost viditelný reklamní proužek v dolní části aplikace, který je celkem nešikovně umístěn a vlastně tím částečně kryje menu v levém sidebaru.

Hamburger menu je tvořeno čtveřicí odkazů – Trending, Subscriptions, Recommendations a Library, částečně sem lze zařadit také Nastavení (Settings). Záložka Trending je víceméně jasná – oblíbená videa, která jsou navíc celkem důvtipně rozřazena do mnoha různých kategorií. U Subscriptions (odběry) mě osobně potěšila existence atraktivně vypadajícího submenu, které je tvořeno ikonami jednotlivých odebíraných kanálů. Vypadá to pěkně.

Klient Awesome Tube
Awesome Tube

V sekci Recommendations najdete doporučená videa, což je pochopitelně známo ze samotného YouTube a konečně v sekci Library (Knihovna) jsou pak k nahlédnutí Vámi olajkovaná videa, videa z historie, uložená videa a videa označená příznakem Sledovat později.

V Nastavení najdete kromě volby regionu (pomocí kterého se Vám pak následně zobrazují například doporučená videa) také defaultní kvalitu videí, u kterých lze nastavit až 1440p, dále možnost zapnout/vypnout živou dlaždici, stahovat a nahrávat videa jen přes Wi-Fi, možnost zapnout fullscreen, světlý/tmavý motiv a barvu. Také zde najdete odkazy na další aplikace od této vývojářské skupiny – mimochodem, za aplikací stojí zkušení vývojáři z Chococode (například zTwitch, Piny nebo Vime). Aplikace má dokonce i český překlad, za kterým stojí Petr Černoch, za účelem recenze se však využívala americká jazyková verze. Mimochodem, dost zmateně je vyřešeno zavření okna Nastavení, neboť tato nabídka nemá standardní křížek ani žádné tlačítko pro zavření, jediným řešením je zmáčknout Escape.

Klient Awesome Tube
Awesome Tube

Na mobilních telefonech potěší, že pokud si aplikaci nejprve nainstalujete na PC (samozřejmě to platí i obráceně), dojde automaticky k přihlášení pod Vaším účtem. Na telefonech jsem ale se vzhledem aplikace měl trochu problém a konkrétně reklamní proužek, který je třeba na počítačích ještě únosný, se na mobilech stává takovým menším peklem. Aby bylo jasno, za 2 dolary (40 Kč) se lze tohoto proužku zbavit, pokud však nechcete do aplikace investovat, pak představuje nepříjemná reklama dost velký zádrhel. Navíc se mi reklama občas vykreslovala jako jakási halucinogenní blikačka, takže kolem a kolem, nic moc.

Přes aplikaci můžete celkem snadno nahrávat nová videa i přímo do YouTube, ovšem chybí zde nějaké hlubší možnosti pro editaci, takže pro majitele úspěšných i méně úspěšných kanálů je tato funkce asi zbytečná. U vyhledávací linky pro vyhledávání videí celkem potěší možnost filtrování.

Klient Awesome Tube
Awesome Tube

Při sledování jednotlivých videí se vzhled stává trochu nepřehledný, řekl bych až zmatený. Potěší, že přímo z aplikace lze videa komentovat, také je milé, že aplikace podporuje relativně novou funkci Obraz v obraze (PiP), tudíž si lze video minimalizovat a sledovat, ať už na počítači děláte cokoli. Video můžete lajknout, nastavit kvalitu, přidat do seznamu Sledovat později… Prostě standardní funkce a vše, co je potřeba, zde najdete. Milé je snadné stažení videa do počítače či telefonu, bohužel si však nemůžete vybrat formát. Možný tak je jen .mp4 u videí a .mp3, pokud chcete stáhnout pouze zvuk.

Jednou z nejdůležitějších funkcí je přehrávání na pozadí a s tím Awesome Tube jednoduše nemá žádný problém. Funkce funguje spolehlivě, bez problémů, na uzamknutém počítači i telefonu. Stabilita aplikace je příkladná, ani jednou se mi nestalo, že by mi aplikace spadla – a to počítám jak telefon, tak počítač. Trošku zmatená je ale aplikace při přehrávání – uvedu příklad. Běží Vám jedno video a Vy si budete chtít pustit něco jiného. Vyjedete z videa, to se Vám však nadále přehrává v rohu obrazovky. Následně si najdete jiné video a to pustíte. V tento moment se zhruba ve 30% stává, že nové video nenaběhne, současně se ale pozastaví to, které se Vám právě přehrává. Jedná se ale o jediný čistě technický problém aplikace.


Awesome Tube je velmi dobrý neoficiální YouTube klient, který se však naplno vyplatí jen v případě, že do něj investujete oněch 40 korun. Pokud se Vám investovat nechce, pak Vám reklamní proužek dokonale otráví prožitek z aplikace. Aplikace je stabilní a až na drobnosti i graficky velmi příjemná. 

+ Až na výjimky příjemný vzhled (zejména na PC)
+ Univerzální aplikace
+ Přehrávání na pozadí
– Reklamní proužek je extrémně obtížný
– Nepřehlednost komentářů
– Občasné problémy s přehráváním

AWESOME TUBE
Testováno ve verzi pro telefony a PC, verze nezjištěna, Chococode
Hodnocení: ֎֎֎
Stáhnout na Windows Store

QR: Awesome Tube

Přečtěte si také:

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain