Recenze: GeoSetr

Nastavte si pravidla pro spouštění Wifi a Bluetooth díky aplikaci GeoSetr.

Stačí sjet prstem a Wifi nebo Bluetooth za několik vteřin vypnout. Nebo, pokud využíváte Cortanu, říct svému zařízení o vypnutí, taktéž práce na několik vteřin. Ovšem je to ještě třetí možnost – nechat správu Wifi a Bluetooth na aplikaci GeoSetr, respektive na pravidlech, které si Vy sám vytvoříte. Čas? Pouze prvotní nastavení.

 

Název GeoSetr se už několikrát objevil i na našem fóru, proto jsme nedávno zbystřili a zjistili si o aplikaci trochu víc. Přiznáme se, že jsme se s touto appkou nikdy předtím aktivně nesetkali, po sérii drobného oťukávání jsme se rozhodli týden v kuse aplikaci testovat a napsat vypovídající recenzi. Ještě předtím je potřeba říci to nejdůležitější – i po dopsání recenze si aplikaci GeoSetr v telefonu nechávám.

Pravdou je, že je aplikace dost okrajová – na Store má naprosté minimum hodnocení (pokud nás zrak nešálí, tak na US Store pouze dva!), navíc se jedná o samostatný projekt, který není spojen s žádným subjektem za zády, přičemž podobné aplikace zaměřené na produktivitu a zvýšení efektivnosti to nemají snadné. Možná i proto jsem k aplikaci přistupoval spíše smířlivě a nečekal jsem, že mě nějak nadchne.

Po instalaci (instalační soubor má asi 25 MB) se před Vámi zjeví příjemně vypadající, jednoduchá aplikace, která, pokud máte telefon nastavený na češtinu, je do češtiny přeložená. Pokud vezmeme v úvahu, že jedinými jazyky aplikace jsou němčina, angličtina, vietnamština, maďarština a čeština, je milé, že se náš mateřský jazyk vyskytuje v tomto výčtu. Problém však nastává s překladem jedné věty, která je shodou okolností větou nejdůležitější. Abych vše uvedl na pravou míru – textu je v aplikaci docela málo. Sepsat všechny větičky by zabralo možná papír o formátu A5, možná ani to ne, pokud je Vaše písmo úspornější. Oním inkriminovaným místem je věta Turn on when enter, tedy normálně přeloženo „zapnout při vstupu“ nebo „zapnout když vstoupím“. Tato věta je ale přeložena jako „zapnout při odchodu“, což je pravý opak. Prvních několik minut jsem tak byl naprosto ztracen a kvůli této jediné větě jsem vlastně nemohl nastavit žádné pravidlo, protože vybrat mezi „zapnout při odchodu“ a „vypnout při vstupu“ je takový menší nelogický oříšek. Pozor na to a za mě jednoznačně doporučuji ponechat aplikaci v angličtině.

Aplikace GeoSetr se skládá ze tří obrazovek – té hlavní, na které jsou vidět jednotlivá pravidla a pomocí tlačítka plus lze jednoduše přidávat pravidla nová, historie, kdy se Vám ukáže přesný čas, kdy k jaké akci došlo, a nastavení. Pravidla lze vytvořit velmi jednoduše – je potřeba navolit si nejprve kruhový tvar oblasti, ve které dojde k nějaké akci a následně vybrat akce. Mezi ně patří zapnutí/vypnutí wifi, zapnutí/vypnutí bluetooth a dobu trvání (celý den, určitý interval dne). Funguje to výborně – pokud vystoupím ze zastávky autobusu před domem, wifi se zapne. Pokud odcházím, dochází k opaku, tedy vypnutí Wifi. Stejně tak je to v práci, kdy se těsně před vstupem do kancelářské budovy wifina opět zapíná, při odchodu vypíná.

Otázkou samozřejmě je, co takové vypínání a zapínání řeší. Já osobně považuji hlavní výhodu v tom, že díky aplikaci se nepřipojuji ke kdejaké free síti, kterých je v Praze hodně a nikdy nevíte, k čemu se připojujete. Sice mám tuto vlastnost nastavenou přímo v nastavení telefonu, přesto jsem zjistil, že to nefunguje zcela spolehlivě a občas se prostě k nějaké wifi připojím tak jako tak. A to já nechci. Dokážu si představit, že jsou místa, kde využíváte Bluetooth například kvůli spárování s jiným zařízením, jinak pro Vás nemá Bluetooth význam. Na to se aplikace GeoSetr také výborně hodí, avšak u mě tato situace nenastává a kvůli náramku Microsoft Band musím mít Bluetooth zapnuté neustále (ale rozhodně nepatřím mezi většinu). Opět tak chráníte zařízení před nějakou nekalostí, protože s vypnutým přijímačem wifi a Bluetooth jste prostě mnohem více chráněni.

Diskutabilní je efekt na výdrž baterie. Osobně jsem žádný nezaznamenal a snad ani nemohl, pokud vypínám pouze wifi, protože vypnutím wifi dochází k případnému využívání mobilních dat. Dokážu si představit, že nějaký efekt bude mít vypínání u Bluetooth, přiznám se ale, že ačkoli jsem jeden celý den toto nastavení zkoušel, ničeho dramatického jsem si vzhledem k úspoře baterie nevšiml. Netvrdím tak, že nějaký efekt na výdrž aplikace nemá, současně se ale nemohu zařadit mezi ty, které díky appce prodlouží telefon výdrž o několik hodin. To si myslím, že je reklamní kachna.

Standardně je aplikace nabízena zdarma, ovšem obsahuje reklamní proužek, který lze za 35 korun odstranit. Nejedná se o univerzální aplikaci, takže funkčnost je zajištěna prozatím pouze na mobilních telefonech s Windows 10, na osmičkách GeoSetr nespustíte. Na výběr máte světlý nebo tmavý motiv, metrické nebo imperiální jednotky, notifikace a živou dlaždici, která je ale dost primitivní a pouze Vám hlásí, zda je wifi nebo Bluetooth právě vypnuto nebo zapnuto, na což upřímně dlaždice není potřeba.


GeoSetr není aplikace, kterou musíte mít, své využití ale najde. Design je velmi hezký, funkčnost bezproblémová, aplikace je stabilní. Důvod vlastnit aplikaci je ale obecně docela malý a pro mnoho uživatelů se bude jednat pouze o jakousi hračku, která když se ztratí, plakat nebudete. 

GEOSETR
Testováno ve verzi pro telefony; verze 1.5.1.0; GWorkshop
Hodnocení: ֎֎֎
Stáhnout na Windows Store

Přečtěte si také:

 • Jarek F.

  bylo by fajn, kdyby neco takoveho bylo na cas. tzn, zapni wifi v 19:00, vypni ve 23:00 nebo byvala na androidu aplikace, kde se jakoby nakrokovaly ukoly v urcitem case, co mel telefon udelat a tohle v kombinaci s GPS by bylo masakralni… v 19h zapni polohu, pokud jsem v „doma“ zapni wifi.. atd

  PS: napsal nekdo uz autorovi, ze tam ma chybu? 🙂

  • Proboha, kde? 🙂

   • Jarek F.

    autorovi aplikace, ne autorovi clanku :DDDD

    • No a já to teď tady dvakrát za sebou přečetl abych ji odhalil !!! 😀

     • Pišta

      Tak ten se povedl 🙂

     • Jarek F.

      pardon 😀

      PS: na netu gramatiku opravdu (radsi) nehodnotim (at uz kvuli sve cestine obcas, tak i proto, co vidim, jak pisou „deti“)

 • Pag3man

  tak jako to zapínání a vypínání wifi podle polohy nebo času už dávno mělo být v nastavení wifi a nemusí k tomu být aplikace navíc… bohužel mě Microsoft ještě nevyslyšel 😀

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich