Recenze: Duolingo – rychlá výuka jazyků

Naučte se (nejen) anglicky s aplikací Duolingo pro mobilní telefony s Windows.

Výukových programů pro výuku anglického jazyka existuje celá řada. Jedním z takových nástrojů je i služba Duolingo, která má na Windows Store svou velmi šikovnou aplikaci. Procvičujte si angličtinu od základů, sbírejte body a plňte denní úkoly. Duolingo patří mezi nejstahovanější a nejoblíbenější aplikace na současném Store. Pokud hledáte appku, která do Vás dokáže nahustit co největší množství informací za co nejkratší čas, bude asi nutné podívat se jinde. Duolingo je téměř až hra a nejedná se o aplikaci v pravém slova smyslu. Je to hravé, učení je postupné, pokud však budete opravdu poctiví, alespoň základy do sebe s touto aplikací určitě dostanete. Jak ale bylo řečeno, nějaký čas to určitě zabere.

 

Po instalaci aplikace je nutné se přihlásit. Získáte tím například přístup do webového dashboardu, ve kterém si můžete detailněji prohlédnout Vaše úspěchy a postupné zlepšování. Zajímavostí je, že za každé zvádnutí lekce získáváte body, při nasbírání dostatečného počtu bodů pak můžete svou úroveň vystavit přímo na LinkedIn. Nemyslím si, že by tuto možnost využila většina lidí, avšak jako bonus, proč ne. Aplikace má také silný sociální podtext – můžete tak například burcovat své přátele, či s nimi navzájem soutěžit.

Při spuštění aplikace je nutné vybrat si Vaše budoucí lekce. Pokud mluvíte pouze česky, na výběr je bohužel pouze angličtina. Zcela jiná situace nastává, hovoříte-li anglicky alespoň na úrovni dejme tomu B1. Poté můžete využít angličtinu jako primární jazyk a jako druhý, tedy „učící se“ jazyk, využít španělštinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, portugalštinu, holandštinu, irštinu, dánštinu, švédštinu, turečtinu, norštinu, ukrajinštinu, ruštinu, polštinu a esperanto. Skvělé je to pro případ, kdy se chcete učit oba jazyky – angličtinu totiž procvičujete současně s druhým jazykem.

Samotné lekce jsou rozděleny do jednotlivých částí, za jejichž splnění dostanete tzv. experience body (XP). V nastavení si pak zvolíte, kolik bodů musíte denně nahrát, pokud nesplníte, aplikace Vám večer pošle notifikaci, abyste splnil svůj denní cíl. Možná je trochu škoda, že v tom není Duolingo ještě víc otravné. Zní to divně, uznávám, ale večerní notifikace toho zase tolik nezmůže – odstraníte jí a za 20 vteřin už na Duolingo zapomenete. Na druhou stranu, pokud se učit opravdu chcete, tak je to zejména Vaše zodpovědnost a musíte být samostatní. Učení jako takové je vlastně docela zábavné. Zpočátku rozpoznáváte obrázky, opakujete různá slovíčka… později skládáte celé věty.

Aplikace samotná je velmi jednoduchá, žádná grafická kouzla nečekejte, na druhou stranu je Duolingo velmi přehledné. Co musím ocenit – appka umí pracovat i s překlepy a porozumnění řeči je špičkové. Když uvedu extrémní případy, pokud místo Syn napíšete Sin, aplikace Vás upozorní, že Vaše gramatika asi není úplně brilantní, ale body Vám započítá. To samé, pokud místo „San“ řeknete třeba „Sen“. Nastane stejný případ. Také pokud při vyplňování věty zapomenete třeba jen neurčitý člen, aplikace upozorní, ale netrestá.

Možná je škoda že toho aplikace pro Windows neumí víc, pouze můžete procvičovat. Nikde se nekoná žádný přehled, žádné výsledky, porovnání. Co mě ukrutně vytáčí je také neustálá nutnost procvičování starších lekcí. Představte si, že anglicky hovoříte relativně dobře a chcete si procvičit předminulý čas, který přeci jen není subjektivně úplně nejlehčí. Není problém, kdyby Vám aplikace neustále neopakovala, že je potřeba procvičit si plurály a zvířata (dávám příklad). Pokud se tedy kousnete a bez jediné chyby si procvičíte, jak se anglicky řekne pes a kočka, za týden po Vás aplikace chce, abyste si tuto lekci procvičili znovu. Pro jistotu, že?

Přesto nelze, než aplikaci doporučit. Duolingo funguje na telefonech i počítačích, a to jak na desítkách, tak i osmičkách (verze 8.1). Na Windows Store se může pochlubit hodnocením 4.6, což hovoří za vše. Aplikace je stabilní, nemá žádný výraznější problém. Na Store ji můžete stahovat naprosto zdarma.


Duolingo představuje vynikající způsob, jak se učit cizí jazyk a současně si tak trochu hrát. Nenásilnou formou a zábavně. Aplikace je stabilní a přehledná, současně s tím ale ukrutně jednoduchá. Pokud Vás bude neustálá nutnost vracet se zpět ke starým lekcím rozčilovat, nelze s tím ale nic dělat.

DUOLINGO
Testováno ve verzi pro PC a telefony; verze nezjištěna; Duolingo Inc
Hodnocení: ֎֎֎֎
Stáhnout na Windows Store

Přečtěte si také:

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde