Recenze: Action Note – Poznámky vždy po ruce

Ne jen tak obyčejná aplikace na poznámky. Nebo ano?

Na Windows 10 nalezneme celou řadu aplikací, které lze použít jako poznámkovníky – Note+, Sticky Notes, svým způsobem třeba i OneNote nebo Wunderlist. Námi recenzovaná aplikace Action Note (dříve Quick Notes) tak rozhodně nemá nikterak usnadněnou situaci a musí se v honbě za úspěchem vypořádat s velkou konkurencí.

 

Co je onou substancí, která má pomoci Action Note zaujmout široké masy lidí? U kterékoli aplikace na Windows 10 to zní téměř až zvláštně a ironicky, ale je to synchronizace. Vysvětlím celý systém – na mobilním telefonu si vytvoříte poznámku a uložíte ji. Za několik hodin zapnete počítač, poznámku budete mít i tam. Ono to samozřejmě není zvláštní, je to klasická synchronizace známá snad ze všeho možného, specialita ale tkví v tom, že se Vaše poznámky propisují přímo do akčního centra. Jak na telefonech, tak i na počítačích. Má to ale háček – standardně je aplikace dostupná zdarma, v takovém případě se Vám ale poznámky mezi zařízeními nesynchronizují. Pro zapnutí této primární funkce Action Note je potřeba zaplatit 80 korun v rámci in-app nákupu. Pokud tak chcete využívat pouze neplacenou část appky, je potřeba v následném textu trochu filtrovat, primárně je totiž tato recenze o takzvané Pro verzi, která se Vám zpřístupní až po zaplacení.

V první fázi je potřeba nainstalovat Action Note na všechna Vaše zařízení. Byl jsem docela překvapen, že i bez instalace se poznámky objevují na dalších zařízeních (aplikace funguje na základě Microsoft účtu), současně je třeba upřesnit, že se zpožděním a trochu špatně, například lze poznámky smazat (pouze z tohoto zařízení, ne celkově) i přes to, že v „kmenovém“ zařízení máte označeno, že poznámky smazat nelze. Z toho důvodu je mnohem jistější aplikaci jednoduše nainstalovat, její velikost je asi 5 MB a moc času a úsilí to tedy nezabere.

Přiznám se, že ze začátku jsem byl z poznámkovníku dost frustrovaný. Za prvé mi hrozně vadilo, že při smazání notifikací z akčního centra asi za 5 vteřin přišla nová notifikace, která se týkala Action Note. Přímo skrze akční centrum lze totiž velmi rychle a snadno zapsat jakoukoli poznámku, která je tvořena v základu buď pouze nadpisem, popřípadě nadpisem a popisem. Druhá věc, se kterou jsem se nemohl smířit bylo, že když už jsem si zapsal poznámku a následně třeba smazal všechny notifikace naráz, poznámka se prostě vymazala také. Z toho důvodu pro mě tak Action Note prakticky postrádala smysl a přemýšlel jsem, jak takovou ničemnou aplikaci ohodnotím.

Ovšem samozřejmě je potřeba kouknout se před nadáváním do nastavení. Zde je totiž možné zapnout/vypnout automatické ukládání poznámek, zobrazování poznámek v akčním centru, povolit smazání poznámky vyčištěním notifikačního centra, zvolit řazení poznámek, metodu vkládání poznámek, synchronizaci mezi zařízeními, synchronizaci na pozadí, vzhled živé dlaždice, interval synchronizace (zde se dá bohužel nastavit minimálně 30 minut, což mi přijde dost) nebo třeba vybrat téma. Je toho víc a já pochopil, že Action Note je minimálně zajímavá aplikace stojící za vyzkoušení a má frustrace pocházela čistě z nevědomosti. Zmiňuji to hlavně proto, že předpokládám, že podobné zkušenosti by mohlo mít více z Vás – nainstalují si aplikaci, vyzkouší, nevyhovuje jim, odinstalují. V tomto případě se ale opravdu vyplatí pohrát si s nastavením tak, aby Vám co nejvíce vyhovovalo.

Vzhled je velmi jednoduchý, ale maximálně podporující produktivitu. Na druhou stranu je aplikace určena pouze pro Windows 10 (osmičkáři mají smůlu) a tomu odpovídají i typické prvky, například hamburger menu a ikony v aplikaci. Jednotlivým poznámkám lze přidat barva, dá se je rozdělit dle kategorií. Co mi vyloženě vadí je jejich velikost. Na počítačích to ještě nepředstavuje takový problém, akční centrum je dlouhé a vejde se Vám do něj i tak dost hlášení. Na telefonu ale po otevření akčního centra stačí dvě či spíše tři poznámky, a celý prostor pro nové notifikace je zabraný. Samozřejmě, lze k tomu přistupovat i tak, že alespoň nezapomenete obsah poznámek splnit a je také potřeba si říct, kdo potřebuje standardně tři a více poznámek v jediný moment, i když takové situace se zcela jistě najdou.

Vzhledem k tomu, že mám na ruce Microsoft Band mi také vadí, že minimálně v kooperaci s Bandem se tato aplikace využívat vyloženě nedá. Z nějakého důvodu mi totiž náramek vibruje takřka co každých 20-60 minut s upozorněním Action Note. Původně jsem myslel, že se tak děje pouze při vymazání akčního centra, neboť hned poté vyskočí notifikace Action Note, ale není to pravda. Také interval synchronizace je docela dlouhý, minimálně 30 minut. Aplikace se občas chová vyloženě blbě, respektive můžete dostat během 5 minut třeba 20 hlášení o Vašich poznámkách. Začne to na počítači, pokračuje na telefonu a do toho Vám vrní Microsoft Band (nebo jiný náramek, za předpokladu, že ho máte). Paráda. Ocenit však na druhou stranu musím třeba klasický výběr tmavého nebo světlého motivu a živou dlaždici, za pozitivní také považuji možnost poznámky sdílet (pouze ve verzi Pro), možnost ukládání příloh, včetně zvukových nahrávek nebo čtení QR kódů a následné uložení obsahu do nové poznámky. Za zmínku také stojí možnost připnutí dlaždice s poznámkou do nabídky Start.


Nemohu se rozhodnout. Action Note je zajímavý poznámkovník, díky kterému na nic nezapomenete. Nabízí široké možnosti úprav, kterými je nutné se proklikat a nastavit aplikaci do stavu, aby Vám vyhovovala. Současně ale lze najít dost otravných prvků, přičemž pokud vlastníte chytré hodinky či náramek, které Vám přijímají notifikace z různých zařízení, je prakticky nemožné Action Note využívat. Líbí se mi nápad poznámek v akčním centru, vadí mi provedení. Aplikaci jsem 5 dní testoval a musím jí doporučit, současně ji ale hned po dopsání posledního slova recenze rád smažu. Subjektivní? Zcela určitě. Jsem si jistý, že většině z Vás bude vyhovovat.

ACTION NOTE
Testováno ve verzi pro PC a telefony; verze 2.0.40; Benjamin Sautermeister
Hodnocení: ֎֎֎
Stáhnout na Windows Store

Přečtěte si také:

  • Eduard Šatra

    Poděkování autorovi za důkladnou recenzi a za užitečný typ ohledně voleb v nastavení, kterých jsem si nevšimnul. Předností appky je určitě jednoduchost, viditelnost (ideálně v podobě dlaždice na Startu) a fungující synchronizace. Na druhou stranu na PC začínám intuitivně více využívat modernizované Rychlé poznámky, připnuté na hlavní liště – kdyby ještě existovaly i ve verzi pro mobil, tak nemám co řešit.

  • ladislav ostrák

    Diky Action note nemusím nic psát v mobilu ,hlavně delší poznámky.Velká přednost této aplikace je možnost ukládát jako poznámku i živé odkazy webu a to v recenzi není zmíněno.A to hojně používám,protože když něco potřebuji koupit a potřebuji mít adresu obchodu ,tak prostě uložím do poznámek celý jeho web i s daným výrobkem ,který potřebuji koupit a už potom nemusel pracně vyhledávat v browseru. V podstatě táto aplikace nepotřebuje notifikace.Do samotné aplikace jde uložit i fota jako součást textu poznámky.Při psaní poznámek z webu nepotřebuji ani klávesnici ,jen myš.Každá poznámka se synchronizuje samostatně do jakéhokoliv mobilu a ne hromadně naráz.Do Garminu fenix 3 nepotřebuji nic synchronizovat,je to naprosto zbytečné .Na poznámky je hlavně mobil a ne hodinky.K této aplikaci používám současně i DIARIUM ,které se vhodně doplnují spolu s one note.Protože hodně jezdím i po zámcích a hradech,tak si prostě uložím odkaz na web daného zámku či hradu a v dané chvíli když potřebuji si oživit danou vědomost to prostě otevřu.Je to velicé pohodlné.Nepotřebuji používat klávesnici ve větším rozsahu ,maximálně napsat jedno či dvě slovíčka.Je to skvělá aplikace.

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain