Oficiálně: Surface Laptop představen

Do rodiny Surface zamířilo další zařízení – Surface Laptop.

Surface Pro, Surface Book, Surface Studio… a nyní i Surface Laptop. Samotné jméno Surface Laptop bylo přitom registrováno už minulý rok v říjnu, kdy Microsoft zaregistroval kromě Laptop také Surface Studio a Dial. O žádném dalším registrovaném zařízení zatím informace bohužel nejsou.

Oproti Surface Pro a Book (a vlastně i oproti Studio) se jedná „jen“ o špičkově vybavený, nádherný, ale přesto obyčejný notebook. Primárně má být vybaven novým operačním systémem Windows 10 S (více zde), avšak bude možné jej povýšit i na vyšší sestavení Home a zejména pak Pro. Právě na Pro pak bude mít každý majitel možnost vylepšit systém do konce roku 2017 (zatím ale neznáme úplně přesné podmínky).

Oproti Pro a Book nemá Laptop odnímatelný displej, ten má mimochodem poměr stran 3:2, je 13.5 palcový a rozlišení dosahuje úrovně 2256 x 1504 pixelů. Kvalita displeje je tak špičková, obzvlášť přičteme-li k tomu také technologii PixelSense. O ochranu displeje se pak stará Gorilla Glass třetí generace. Microsoft se také pochlubil, že se jedná o nejtenčí dotykový displej, který byl zatím vytvořen, čemuž bychom dle dostupných materiálů i věřili.

Surface Laptop je možné objednávat ve čtyřech barevných variantách – platinum, burgundy, cobalt blue a graphite gold. Výhodou mají být také velmi kvalitní reproduktory, velmi kvalitně má být provedena klávesnice, která byla dle Microsoftu vytvořena opravdu s největší péčí. Velkým zklamáním a nedostatkem je naopak absence USB-C konektoru a na notebooku najdeme pouze USB-A, DisplayPort a jack. K barevným variantám je také potřeba doplnit, že jiná, než „platinum“ varianta není dostupná pro všechny konfigurace.

Surface Laptop - jednotlivé konfigurace
Surface Laptop – jednotlivé konfigurace

Součástí výbavy bude Windows Hello, u dražších verzí i kamerka Iris. Notebook bude vážit 1.2 kg a vpředu má tloušťku opravdu zajímavých 10 milimetrů. Surface Laptop se ve vnitřnostech liší v závislosti na verzi, nicméně jedná se o procesor Core i5 nebo Core i7, 4 až 16 GB RAM a až 512 GB SSD disk. Díky systému Windows 10 S bude schopen bez nabití vydržet až 14 a půl hodiny, otázkou však je, jak se tato doba bude měnit v závislosti na tom, zda bude obsahovat Windows 10 S nebo klasický operační systém.

Už na samotné konferenci Microsoft tak trochu zaútočil na MacBooky, které jsou podle něj asi o 50% pomalejší. Jak k tomuto závěru Microsoft došel a v čem konkrétně je Surface Laptop o tolik rychlejší, bohužel nebylo zveřejněno. Druhý útok na produkty Apple byl zaznamenán v případě baterií, které dle Microsoftu vydrží déle bez nabití.

Surface Laptop se dle posledních informací dostane na celkem 20 světových trhů – například se jedná o USA, Austrálii, Spojené království, Německo či Francii. Z nejbližších zemích najdeme ve výčtu kromě Německa také Rakousko, případně by bylo možné objednávat Surface Laptop i z Belgie, Nizozemska nebo dokonce i Polska. Na Česko a Slovensko se nepřekvapivě oficiálně opět nedostalo. Cena bude začínat na 999 dolarech (cca 25 000 korun) za nejméně vybavenou a upřímně trochu podhodnocenou variantu s 4 GB RAM, 128 GB SSD a Core i5. V ceně získáte i roční předplatné Office 365 (za 1900 Kč) a možný upgrade na Windows 10 Pro. Nejdražší model s Core i7, 16 GB RAM a 512 GB SSD vyjde na už poněkud nelidových 2199 dolarů (asi 55 000 korun) a půjde pouze o verzi Platinum. Do prodeje by se měl notebook dostat už 15.června, minimálně v USA.

Přečtěte si také:

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich