Nejnovější britská letadlová loď používá Windows XP

Snad jí nenapadne nějaký ten ransomware, že?

Velká Británie uvedla do provozu novou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth (svou plavbu započala 26.6.2017) – nejmodernější výdobytek námořnictva Spojeného království však skrývá jednu možná nepodstatnou, na druhou stranu však poměrně komickou záležitost. Na její palubě totiž naleznete ve všech počítačích – a není jich málo – stařičký a již nepodporovaný Windows XP. Holt někde se šetřit muselo.

zdroj: Wikipedia

Důvod, proč počítače na dost možná nejmodernější letadlové lodi Evropy používají operační systém z roku 2001 je však docela prostý. Stavět se začala už před zhruba 10 lety, přesně v roce 2008. V té době se již objevil nástupce „xpéček“ Windows Vista, nicméně ten si zaprvé od počátku nesl dost negativní pověst a za druhé, bezpečnější byl v té době pochopitelně starší Windows XP, který měl za sebou mnoho let „testování“ běžnými uživateli.

Nyní, v roce 2017, však XP přeci jen působí na letadlové lodi jako pěst na oko a nikterak tomu nepřispěl ani oficiální popis lodi, který říká, že loď byla stavěna „s důrazem na kybernetický boj„. Tak určitě.

Přečtěte si také:

  • Micha

    Bulvár…

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde