Názor: Surface Phone může být největší zklamání Microsoftu

Microsoft to již jednou s „ultrapřenosným počítačem“ zkoušel. A absolutně vůbec mu to nevyšlo.

Nedávno publikovaný názor Jamese Warda z Windows Central, který jsme pro potřeby WindowsApps.cz přeložili, se setkal s velkým ohlasem. Nabízím však ještě jeden názor, tentokrát svůj. Ono totiž často využívané slovní spojení „ultrapřenosný počítač“ není zas tak úplně nové. Hned na počítku říkám – netvrdím, že můj názor je správný a vychází ze stejných podmiňovatelů, jedná se však o řekněme trochu jiný typ pohledu. Takový, který může, ale také nemusí, odrážet snahu Microsoftu proniknout v „nové kategorii zařízení“.

Ultrapřenosný počítač se v jisté podobě objevil už v roce 2006 a jednalo se kupříkladu o zařízení, které si získalo přezdívku (později oficiální) Origami, oficiálně se však jednalo o Microsoft UMPC (zkratka Ultra Mobile PC). Výsledek? Na zařízení se prakticky zapomnělo, nikdo si ho totiž nekupoval a se svou naprosto nesmyslnou cenou (až 500 – 1000 dolarů) napáchával spíše škodu, než jakýkoli užitek. Mimochodem se jednalo o oblíbenou „novou kategorii zařízení“, proto podobných zařízení vyšlo hned několik od různých výrobců. Microsoft svou roli plnil zejména, ale nikoli výlučně, softwarovou.

Teoreticky se mělo jednat o „iPod killera“, bohužel se ale projekt tak trochu se zlou potázal a působil spíš pro smích – výdrž dosahovala těžko (ne)uvěřitelných zhruba tří hodin, zařízení šlapalo na značně upraveném Windows, nepůsobilo to ergonomicky. Ano, bylo to našlapané funkcemi, ale to nestačilo. Když si k tomu přičtete ještě velkohubá prohlášení Microsoftu typu „toto zařízení změní váš život“, nemohlo to dopadnout dobře. A také nedopadlo. Za zmínku stojí také to, že Microsoft měl v plánu tímto zařízením zcela definovat novou kategorii. A podobná zařízení se chvilkově prosadila, i když trochu jinak, než Microsoft prvoplánově plánoval – v herním segmentu. Dnes už po podobných přenosných konzolích sotva někdo štěkne.

Samozřejmě, tato myšlenka trochu tápe – budoucí kategorie přenosných počítačů má být lehčí, hezčí, funkcemi ještě více nabitější. Nikdo ale nemůže zaručit, že si za pár let nebudeme číst o Surface Mobile (Phone, Mini…) jako o nesmírně neúspěšném produktu, na který natěšení fanoušci čekali mnoho let a nakonec upadl v zapomnění. Převálcován konkurencí, limitován technologickými možnostmi a zcela zahanben.

Přečtěte si také:

 • Tohle nelze MS vyčítat, naopak to bylo vizionářství v době, která na to nebyla připravena. Podobných pokusů udělala mnohem více Nokia, např. s dotykovými komunikátory. Oběma však nelze upřít, že tuto kategorii opravdu definovali, vždyť Origami není ve skutečnosti nic jiného, než tablet, který reinkarnoval paradoxně právě Apple.

  • Máš pravdu. Otázkou je – je nyní vhodná doba na něco, jako je „Surface Phone“? Může to dopadnout stejně.

   • aod

    neni

   • Jasně že není a proto je taky jen v našich snech

  • tak vies ako – nikto si nepameta kto sa na majstrovstvách najviac snazil ale kto bol prvy… rovnako aj tu nikoho nezaujima ani vizionarstvo ani definovanie kategorie – ale kto to spravi najpouzitelnejsie a najlepsie vie predat – prikladom jest Samsung s huaweiom – vsetci vieme ake vyhody a nevyhody ma android a aka je konkurencia – a vdaka reklame + tej pouzitelnosti (nadstavba + zariadenie) su tam kde su… cize velmi slusne… niekedy sa da aj z..ehm…bič upliesť…

 • Petr Vones

  Z pohledu IT médií je Microsoft v situaci, že cokoli udělá je špatně, zatímco když to od něho někdo (špatně) okopíruje, je to hned senzace.

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde