Názor: Soužití s Apple iPhone 6S

Názor majitele telefonu s Windows na soužití s telefonem od Apple.

Chtěl bych začít svoje stručné (?) povídání větou „Týden uběhl jako voda“, avšak ve společnosti iPhone mi nějak neutíkal. Kolikrát jsem se přistihl, že beru telefon a chci něco udělat, načež si to rozmyslím, protože je to nepohodlné a raději se odeberu k počítači.

Věc, kterou rozhodně iPhone nemohu upřít je vysoká rychlost při všech činnostech. Aplikace se spouští bleskově, pokud vypadnou z RAM, tak i tak je to v akceptovatelných mezích. Také mne svou rychlostí upoutala čtečka otisků prstů, která je opravdu super. S radostí jsem používal Spotify, hlavně jako dálkové ovládání k PC. Užíval si plynulost a ladnost celého systému. Také jsem rád za implementaci funkce night shift pro omezení modrého světla.

Když jsem iPhone dostal první den do ruky, tak jsem otevřel AppStore a jal jsem se hledat ty aplikace, které jsou mi na Windows odepřeny. A světe div se, nemohl jsem nic moc najít. Nakonec jsem si stáhnul alespoň tragickou aplikaci mé banky (RB), kterou jsem jednou nastavil a poté již nezapnul. Nakonec nejužitečnější aplikací hodnotím Google tabulky a dokumenty, které používáme v práci. Aplikace totiž funguje o kus lépe než webová verze. Obzvlášť v případě tabulek s více listy.

Obecně většina aplikací je funkčně na vyšší úrovni než na Windows. Někde je to ku prospěchu věci, ale jsou zde aplikace, u kterých mi vyhovuje spíše chudší verze na Windows. Myslím tím hlavně Facebook a Messenger, které oplývají různými gesty na spouštění fotoaparátu, sdílení mého dne atd.

Nejvíce mi při používání vadila klávesnice. Integrovaná má naprosto tragickou autokorekci, takže jsem se po pár minutách uchýlil ke stažení Swift keyboard. Ta byla pro mne daleko přijatelnější, umí psaní tahem, autokorekce funguje daleko lépe, a ještě se sama učí. Co však nemohu odpustit je absence čárky v základním rozložení. Uživatelé iPhone pravděpodobně vůbec nepoužívají čárky ve větách, protože je nemyslitelné jí stále lovit někde mezi ostatními znaky. Také mi občas chybělo, ono proklínané, rozložení Windows klávesnice. Kolikrát jsem na klávesnici hledal „ů“, háček, nebo čárku.

Další věc, která mi chyběla, bylo tlačítko zpět. Kdejaký Applař by vám vysvětlil, že v podstatě všude funguje gesto. Avšak má to hned několik háčků. Za prvé každá aplikace ho má implementované jinak. V systému musím gesto tahat z úplného okraje, u Facebooku či Instagramu stačí kdekoliv na obrazovce krátce škubnout prstem. Další háček spočívá v tom, že při vysunuté klávesnici, třeba v messengeru, je gesto upozaděno a jsou kladeny daleko větší nároky na jeho provedení. Nehledě na to, že musím sahat až nad klávesnici, z čehož po chvíli bolí palec.

To byly dva, asi největší, nedostatky, které jsem pozoroval. Chyběl mi také vynikající Twitter klient Tweet It!. Oficiální aplikace Twitteru je pro mne nepoužitelná. Byla mi doporučena aplikace Twitterific, která se již používat dala, ale potřeboval bych ještě každý měsíc platit subscription, aby fungoval TweetMarker (pro synchronizaci polohy mezi zařízeními). Dále mi chyběly bezvadné aplikace MeteoServis a MeteoStation. A aplikace Tapatalk mě nepříjemně překvapila všudypřítomnými reklamami a celkovou nepřehledností. U každého vlákna je totiž nějaký obrázek, který je mnohdy naprosto neaktuální.

V systému mi dále vadilo dalších několik přešlapů. Například smazání notifikace z centra je prováděno tahem a, úplně zbytečným, kliknutím na tlačítko smazat. Do nastavení Wifi se nedá dostat z rychlých akcí, ale musí se přes nastavení. Alespoň „force touch“ volba to usnadňuje. Také AppStore se rozhodl, že bude stahovat aktualizace přes mobilní data, čemuž jsem po pár dnech musel učinit přítrž. Občas mi zlobilo automatické nahrávání fotek na OneDrive.

Některými pomlouvaná výdrž baterie mi kupodivu nečinila žádný problém. Telefon mi vydržel standardně celý den. Sice to nedokáži úplně objektivně posoudit, protože při absenci bezdrátového nabíjení jsem telefon nenabíjel přes noc, ale tak nějak náhodně přes den.

Jsem rád za tuto týdenní zkušenost. Určitě vím, že menší iPhone není pro mé velké ruce a pokud bych někdy přemýšlel o přechodu, tak jedině na model Plus. Ale zatím to neplánuji, protože s Windows se mi žije tak nějak příjemněji. Sice ta rychlost, i přes výkonný hardware, není ono, ale není to zas taková tragédie, abych kvůli tomu měnil platformu. A navíc mi přítelkyně vyčetla, že se ke mně iPhone vůbec nehodí a ať už ho vrátím :).

Uff, je to delší než jsem čekal…

Názor nám zaslal Aleš Veigend. Moc díky, Aleši. Originální článek najdete na TwitLonger.com.

Přečtěte si také:

 • Petr Nau

  pěkně věcně napsáno, souhlas… a to autor nezkoušel běžné věci, které prostě u Apple nejsou běžné, jako třeba spojit se TV (nutnost dokoupit Apple TV) a jiné možnosti…

  • Václav Švára

   Apple se umí spojit s TV přes Wi-Fi direct, stejně jako okna. Jen s tím rozdílem ze když už to ta TV podporuje tak to funguje. Bohužel zase zde rozebirame jednoznačně polovicatost toho co v poslední době MSFT produkuje

 • Václav Švára

  hmmm, myslim si ze tohle muze napsat clovek ktery je s jabkem prvni mesic, mel jsem to podobne kdyz jsem prechazel z androidu, citil jsem se svazanej, dnez na iPhone nenecham dopustit, jen pro priklad zpravy uz zasadne nepisu (a I kdyby klavesnice se da zmenit) zpravy jen diktuji, je to neco o cem se uzivatelum MS Phonu muze jen zdat, takze je ani nenapadne to pouzivat, telefon se mi nerestartuje po kazdem update, budik budi vzdy a presne, to jsem vyjmenoval poze nekolik nedostatku o kterych vim od syna a souseda co maji 950tky. MS Phone ma jeste vuci applu co dohanet, fandim mu, ale na stabilne jde pouzivat je za predpokladu ze clovek nepotrebuje plne funkcni divajs. Panacek s iphonem porste neumi tak nechape jeho prednosti 😉 to je cele. Jinak MS Phonum fanodim, furt mi to prijde lepsi nez androjd.

  • Aleš Veigend

   Ano, tohle napsal člověk, co měl iPhone jeden týden (pokud nepočítám rok 2011 s 3GS), představ si to 😉 klávesnici jsem si změnil a i tak mi nevyhovovala. Diktování asi nebudu používat v místnosti plné lidí, třeba v autě OK. Chceš říct, že se jablko nerestartuje po každým updatu? Nenech se vysmát…

   Ale už jsem si zvykl, že jediný argument vás, jablíčkářů, je ten, že ostatní tu „jedinečnost“ a „vznešenost“ nevidí a neumí používat 🙂 Není právě v tom ta krása, že si můžeš svobodně vybrat systém, který ti nejvíce vyhovuje? 🙂 Neříkám, že L950 nemá chybu. Má, dokonce ani ne malé. Ale přesto se mi používá dobře. Resp. rozhodně ne tak, abych si iPhone běžel koupit…

   • Václav Švára

    Ja nevim, rozhodne o nějaké jedinečnosti nebo vznesenosti nemůže být řec. Jsem vývojář MSFT takže mám win10 a ke všem zařízením velmi klady vztah. Používám je a za jablickare se nepovažuji. Ale objektivně z hlediska použitelnosti bohužel jabko vede. Ale netvrdím ze MSFT ho nemůže dohnat, ale vždyť oni se o to ani blbci nesnaží. Takže to shrnu. Jabko používám jen proto ze mě nebaví stále něco nastavovat, když nemusím. Raději ten čas věnuji zkoumání MSFT platforem. Proto jabko. Co se tyče toho článku a tvé reakce, bohužel musím konstatovat ze je velmi zaujata.

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain