Názor: Budoucnost Windows 10 Mobile aneb klikni a dozvíš se víc

Recept: Ke spojení Windows 10 Mobile přidáme koření v podobě Surface Phone a máme vyhráno.

Stejně jako v případě každé mé ventilace názorů bych rád připomněl, že vyjádřením názoru ho nikomu nenutím a ctím, že sto lidí znamená sto různých chutí. Souhlasit se mnou můžete i nemusíte, budu každopádně rád, pokud se k tématu také vyjádříte v diskusi pod článkem.

Nejen české magazíny o Microsoftu, technice, mobilních telefonech, počítačích a o všech dalších podobných i nepodobných tématech, v poslední době využívají velmi snadný návod, jak nalákat co nejvyšší počet lidí k pročtení článku. Stačí totiž napsat „Windows 10 Mobile je/není mrtvý, protože…“ a mají vyhráno. Hovořím z vlastní zkušenosti – články o Windows 10 Mobile prostě táhnou víc, než články o běžných Windows 10. Pokud k tomu zařadíte ještě magické slůvko Surface phone, máte v okamžiku kandidáta na interní článek měsíce.

Kupříkladu jedny nejmenované české noviny pod vlastnictvím ministra #sorryjako tuto taktiku využívají pravidelně každých zhruba 30 dnů. S trochou nadsázky by se dokonce dalo tvrdit, že každý měsíc pro Vás onen server připraví prakticky totožný článek s vždy lehce modifikovaným nadpisem. To vše se přitom opakuje už asi tři roky, ale pozor – postupně se přitvrzuje. V listopadu tak přišel článek o tom, že Windows 10 Mobile je definitivně mrtvý, přitom před pár měsíci server vydal článek o tom, že mrtvý není. No a ačkoli listopadový článek hlásil definitivní konec, raději se ještě v prosinci napsalo, že mrtvý není, ale umírá. Ztrácíte se v tom? Nejste sami. Dokážu si ale představit, že dané články patřily mezi nejčtenější v nějakém kratším období (týden, měsíc). Abych nevypadal zaujatě, zdaleka se nejedná o jediné médium, které s články o Windows 10 Mobile pracuje na stejné bázi. Různé chytré magazíny budiž příkladem.

Takový článek má většinou obrovskou čtenost, neboť ho okamžitě vezme na zteč hned několik skupinek uživatelů. Pravidelní čtenáři jsou samozřejmost, k nim si však přidají mnohdy až frenetičtí hejtři na jedné a sluníčkoví zastávači na straně druhé. Příjemný mix vhodný nejen k vysoké čtenosti, ale také k příjemné diskusi, která bude splňovat nejvyšší měřítka pro výměru inteligenčního kvocientu.

Říká Vám něco slovo clickbait? Počítám, že ano. Pro jistotu sem přidám definici (za kterou děkuji webové stránce 365tipu). „Clickbait je titulek, který se Vás snaží  trikem přimět k přečtení článku a když se k článku dostanete, není tam nic ,co bylo původně přislíbeno.“ To jen, aby bylo jasno.

Závěrem – Windows 10 Mobile je systém, který má před sebou poslední rok, možná dva. Nic to však neznamená. Jak sám tvrdí Microsoft, nedívejte se na telefony, ale na to, co přijde po nich. Nepochybuji o tom, že Microsoft připravuje nástupce mobilních telefonů, ať už toto zařízení bude mít podobu dnešních telefonů (byť nějakým způsobem vylepšených), nositelných náramků, sluchátek do ucha nebo klapek na oči. Jisté je, že Windows 10 Mobile bude na různých stránkách umírat ještě poměrně dlouho. Co se bude dít, až jednou opravdu umře, to doopravdy netuším.

Poznámka – jako chlap sportovně přiznávám, že clickbaity občas dělají ÚPLNĚ všichni.

Přečtěte si také:

 • Petr Vones

  Skutečnost je taková, že od vydání poslední verze Windows 10 Mobile (tedy Creators Update apod.) běží lhůta 24 měsíců, po kterou bude Microsoft nadále doručovat pravidelné aktualizace/opravy.

  • To ako ano ale kto bude kontrolovať – v akom rozsahu a frekvencii – ked vydá jednu záplatu po roku a druhú po druhom roku splnil podmienky ? a myslíte ze keby na to vykaslal niekto MS zazaluje ? A pri najhorsom scenari ma jednu budovu pravnikov len na tieto ucely… Samozrejme ten system nebude na urovni mrtvosti meego alebo symbianu ale druhu dyku dostane od vyvojarov co priznajme si robi achilovu pätu a zaroven nosnu casť systemu.

   • Petr Vones

    Frekvence stejná jako jinde, tedy měsíčně.

    • Neviem ci sa mylim alebo je niekde historia aktualizacii ale od posledného AU po terajsi CU bola snad jedna alebo dve kumulativne opravy (a to vysiel v auguste minulého roku – mesicne mam pocit ze mi nieco aktualizuje akorat na desktope)

     • Petr Vones

      Aktualizace jsou zcela pravidelně každé druhé úterý v měsíci, shodně s PC verzí. A to i pro starou AU větev na zařízeních co nepodporují CU. Samozřejmě pouze v release kanálu pro běžné použití, ne v testovacích Insider Preview.

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain