Návod: Neustálé restarty mobilních Windows způsobené buildem 16212

Pokud jste si stáhli aktualizaci, po které se Váš telefon začal cyklicky restartovat, pravděpodobně jste se stali obětí buildu 16212, který Microsoft vypustil omylem.

Microsoft se tentokrát moc nepředvedl. Původní informace hovořili o tom, že build 16212, který způsobuje opakované restarty přístroje spojené s modrou obrazovkou, byl vypuštěn pouze pro Fast ring Insidery (testovací uživatele). Bohužel se však stalo, že tato aktualizace byla nabídnuta i obyčejným uživatelům nejen v ostatních testovacích Insider okruzích, ale také k běžným zákazníkům využívající produkční build. Pokud mezi nešťastné patříte i Vy, máme pro Vás návod, jak problémy odstranit.

Aktualizaci 16212 jsem neinstaloval, ale je nabízena ve Windows Update

V takovém případě je potřeba změnit čas ve Vašem zařízení a posunout ho o 40 let dopředu. Najeďte do Nastavení, následně vyberte nabídku Čas a jazyk a zde vyberte Datum a čas. Pokud máte možnost Nastavit čas automaticky zapnutou, vypněte ji. Následně nastavte rok 2057 nebo výš a telefon vypněte – nerestartujte. Po opětovném zapnutí by z nabídky Aktualizace a bezpečnost měla možnost instalovat toto sestavení zmizet. Nyní si opět můžete nastavit automatický čas.

Standardním způsobem nelze na Windows 10 Mobile vypnout automatické aktualizace. Mimochodem, na počítačích to jde (posunout aktualizace o několik dní), počítače však nejsou ohroženy tím, že by následně spadly do fáze cyklických restartů, přesto aktualizace není bezpečná a stáhnutý build je velmi nestabilní. Navíc u počítačů došlo k obdržení nestabilní aktualizace skutečně jen u Insider uživatelů.

Aktualizaci jsem instaloval a nyní se telefon neustále restartuje

Horší možnost. V tomto případě Vám totiž nezbývá nic jiného, než sáhnout po programu WDRT, neboli Windows Device Recovery Tool. Jak první si program nainstalujte na Váš počítač pomocí tohoto odkazu. Klikněte na Install (Instalovat), vyčkejte, než se WDRT nainstaluje(může to několik minut trvat). Nejprve vyčkejte, než se instalace připraví, až poté klikněte na Next (Další) a spustí se samotná instalace.

Klikněte na Launch Application (Spustit aplikaci), tím se aplikace spustí. Připojte telefon přes kabel k počítači – pokud Vám WDRT telefon nenajde, nejprve zapojte telefon a až poté spusťte program. Klikněte nyní na „dlaždici“ s Vaším přístrojem a následně na tlačítko Instalace Softwaru (případně Reinstalace Softwaru). Odsouhlaste veškeré podmínky a začne se stahovat firmware, po stažení dojde k restartu telefonu.

Může se Vám stát, že WDRT z jakéhokoli důvodu nerozpozná Váš telefon. V takovém případě stiskněte tlačítko pro ztlumení hlasitosti současně s tlačítkem pro zapnutí/vypnutí. Po zhruba 10 vteřinách držení těchto kláves by mělo dojít k zavibrování telefonu a následně by se měla ukázat možnost ručního nahrávání. V dalším postupu postupujte dle odstavce výše.

Pokud bude vše postupovat dle plánu, po restartu by se Vám měl telefon přehrát a stát se opět funkčním. V případě problémů se nás můžete zeptat na bližší informace v komentářích pod článkem. Postup je určen pouze pro majitele mobilních telefonů s Windows 10 Mobile, ačkoli tento nevydařený build byl distribuován také uživatelům klasických plnohodnotných Windows 10. V případě, že jste si build nainstalovali, je nutné bohužel přejít k továrnímu nastavení, popřípadě vyčkat na další build, který Microsoft (snad brzy) vypustí. Uživatelé na PC však dle posledních informací nejsou přímo ohroženi nefunkčností počítače, ačkoli je build silně nestabilní.

Přečtěte si také:

 • Pišta Hufnágl

  Jo, posun času zabral. Dík. 🙂

 • Mathias Berry Beránek

  tak já mám zaseknutý telefon…udělal bych WDRT, ALE bohužel mi kabel telefon pouze nabíjí…počítač na chvíli telefon vidí, ale po 5-10 vteřinách se odpojí a jen telefon nabíjí… :/
  nějaké rady? Pomůže vzít telefon do Microsoftu v Praze či máte nějaké fígle? Budu rád za pomoc…děkuji

  • Pag3man

   zkus si najít hard reset (troj hmat)… to většinou pote zviditelní telefon na dele… když jsem měl podobnou chybu….

   • Mathias Berry Beránek

    Hard reset? zkoušel jsem při připojeném telefonu k počítači podržet tlačítko vypnutí+snížení hlasitosti. sice se restartoval, ale že by to bylo připojené déle se říci nedá…jinak děkuji

    • Pag3man

     tak to už bohužel neporadím… :/ mě tohle vždycky pomohlo

     • Mathias Berry Beránek

      nevadí…skočím s tím do prahy do MS…ty snad vědět budou…děkuji 🙂

      • Mirdyn

       Mně to dělal taky, ale WDRT ho normálně našlo a nainstalovalo. Už jsem zpět na fast ringu je tam zpět 15215 ( L640 XL DS )

 • Loudal_TD

  Moje L640 hlásí: „Některé soubory aktualizací nejsou správně podepsané. Kód chyby: (0x800b0109)“ Posun času nezabral. Stisknout tlačítko „Opakovat“ se bojím. Počkám a budu doufat že se to spraví samo.

  • Pišta Hufnágl

   Ale zabral. Nesmíte se bát. Já se nebál, stiskl jsem „Opakovat“, začalo to znovu vyhledávat aktualizace a pak mi to oznámilo, že žádné nové nejsou a telefon je aktuální.

   • Loudal_TD

    Zabralo to, dík. Doufám, že se v MS poučili a podobné fórky si příště odpustí.

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich