Konec Surface Phone? Microsoft odstranil v nejnovějším buildu API pro volání

Dost možná zcela zásadní moment pro naděje na mobilní zařízení se systémem Windows 10.

K zcela nečekané věci se spolu s vydáním posledního buildu odhodlal Microsoft. Ten totiž ve starších buildech postupně začleňoval do svých sestavení nová API, která naznačovala, že pomocí plnohodnotného Windows 10 bude možné v budoucnu i volat. Nyní se však rozhodl, že tato data zcela vyškrtne a nahradí pouze datovou konektivitou. Zmizela tak API nejen pro klasické volání, ale i blokaci hovorů, hlasové zprávy nebo třeba nepřijaté hovory. Co to znamená, s tím se Microsoft samozřejmě nepochlubil.

MSPoweruser.com, který na celou záležitost přišel jako první se domnívá, že se možná jedná o konec nadějí na budoucí Surface Phone, respektive počítač „mobilního střihu“, ze kterého bude možné i volat. Také to dost popírá jiné záležitosti, na kterých Microsoft v současnosti pracuje, ať už se jedná o ARM procesory a jejich funkčnost na plnohodnotných Windows 10 nebo třeba rozhraní CShell, o kterém však zatím nedal světu žádné zprávy a je tak možné, že celý projekt už uložil k ledu.

My bychom prozatím nebyli tak skeptičtí, nicméně jisté je, že zrušení těchto záznamů rozhodně není dobrou zprávou pro ty, kteří v nejbližší době čekají novou generaci telefonů s Windows 10. Jak to tak vypadá, novou generaci si Microsoft představuje tak, že přes ni nepůjde volat.

Přečtěte si také:

 • Pavel Máca

  Pokud končí W10M, tak logicky z W10 preparují všechny pozůstatky na něj. Nikde ovšem není psáno, že s novým „mobilním“ zařízením se neobjeví zcela nové přepracované API více integrované s W10 prostředím než je to stávající.

  • aod

   Jasně 😂

 • Tomáš Němeček

  Tohle bude určitě velký obrat a veškerá energie bude vložena do vývoje mobilních Windows, protože nechtějí to všechno zahodit…a nebo ne 🙁

 • Medvid

  To by nedávalo žádný smysl. Pokud chce Microsoft do budoucna přežít, tak se nemůže na mobilní svět vykašlat.

 • Karel Kahovec

  Windows 10 na ARMech s tím IMHO nijak nesouvisí – tady jde o to dostat desítky na levnější tablety a zavést výrobu ještě levnějších notebooků, CloudBooků a 2v1. A s menší spotřebou energie, tedy delší výdrží.

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde