Komentář: Surface Mobile vyvolá v ČR zklamání, „telefony“ s Windows ale uspějí

Na Surface Mobile se každý těší, minimálně v Česku a na Slovensku ho bude ale mít jen hrstka vyvolených.

Je říjen 2017 a Microsoft si přichytal další velkou konferenci. Na Windows Central, MSPoweruser a samozřejmě i u nás už dávno na 99% víme, že se konference bude točit kolem rozhraní CShell a nové generace mobilních zařízení. Na internet už unikly první fotografie Surface Mobile s čínskými znaky, fotky jsou trochu mázlé, představu ale každý tak nějak má. Všichni fanoušci Lumií napjatě očekávají, co Microsoft přesně na konferenci představí.

A je to tady! Světla se rozsvěcejí a nadchází čas. Jako první Microsoft představuje nové plány na Windows 10, extrémně neužitečnou funkci pro 3D tisk z hologramu a představuje novou generaci Skype. Čas se blíží do poloviny a přichází Panos Panay. V ruce drží něco, co vypadá jako malý počítač. Skládací zařízení, schopné volat, může fungovat jako promítačka. Dá se částečně rozližit a z klasického 5.5′ displeje Vám v tu ránu vytvoří palců 11. Vypadá to skvěle, lidé hltají každé jeho slovo. Přichází konec představení – Surface Mobile se bude prodávat v USA od února 2018 za cenu od 999 dolarů v závislosti na výbavě. Přichází těžká deprese.

Takhle nějak si představuji představení bájného (nesnáším to slovo) Surface Mobile, respektive Surface Phone. Má hypotéza vychází z toho, že Surface mobilní zařízení bude ve výsledku spadat do zcela totožné linie spolu se Surface Pro, Book, Laptop nebo Studio. Bude to prémiové nekompromisní zařízení. Nikdo nebude takřka schopen vytvořit lepší. Bude ale pekelně drahé a bohužel nevidím žádný důvod, proč by se mělo prodávat zrovna tady. Neprodává se tu jediné Surface zařízení, a toto není absolutně žádná výjimka.

Cena bude ohromná. Objevily se spekulace, že zařízení bude mít částečně ohebný displej, bude skládací (viz. změna o roztažení na 11 palců), bude mít promítačku, bude celokovové, částečně skleněné, bude mít rozlišení 4K a já nevím co ještě. I kdyby platila jen část, cena rozhodně nepůjde pod 25 000 v přepočtu na české koruny.

Nová generace mobilních zařízení ale bude i tady úspěšná. Jak je to možné? Když se představoval Surface Laptop, Microsoft rovnou uvedl, že Acer, Asus, HP a další chystají své vlastní zařízení vycházející z Laptopu. Po objevení Surface Studio nadešlo to samé. Dokonce i k Hololens existují alternativy, kterými jsou finančně dostupnější zařízení od Lenova, Dellu nebo třeba Asusu. Podle mě k tomu Microsoft přistoupí stejně. Představí luxusní a nekompromisní super-zařízení, které bude cenou a regionální dostupností pro málokoho dostupné. Zde se své práce zhostí další vývojáři, kteří vytvoří „něco podobného“, levnějšího a dostupnějšího.

A zde nadchází to nejdůležitější. Budou „telefon“ se systémem Windows 10, půl roku od představení Surface Mobile, představovat s prominutím mobilní looseři typu Asus, Acer nebo Dell? Nikdo netvrdí, že nevytvoří něco opravdu unikátního, ale přeci jen, pokud by se do této záležitosti vložil třeba Samsung nebo Huawei, výsledek by byl asi mnohonásobně lepší. I přes to, že se vlastně nebude jednat o mobilní telefony, ale jakési minipočítače schopné volat.

Obrovskou výhodu vidím v tom, že Microsoft prakticky nebude mít nikdy (já vím, nikdy neříkej nikdy) v plánu toto celé opět zaříznout, jako se to stalo u Windows Phone 8 nebo Windows Mobile 10. CShell bude pouze funkcí Windows 10, nepůjde o samostnatný operační systém pro telefony, o které se Microsoft prostě starat absolutně neumí. Jednoduše se počítače naučí volat a budou fungovat spolu s elektronickou SIM kartou. Když to přeženu, pokud si v budoucnu budete chtít zavolat ze Surface Studia třetí generace, proč ne. Jeden systém, jakékoli zařízení. To přeci hlásí Microsoft v kooperaci s Windows 10 od samotného počátku. I to ukazuje, jak slepá cesta Windows 10 Mobile je (byl).

I zde se dá narazit. Naučí se lidi mít v kapse osobní počítač a ne telefon? Bude jim stačit aktuální obsah Store? Podle mého určitě ne všem, potenciál v rozšíření tohoto typu „telefonní sítě“ vidím zhruba na 10%. Android bude systém určen pro mladé lidi, kteří chtějí mít mnoho aplikací, iPhony svou cílovku už dávno mají (a nová zrovna raketově nepřibývá) a Windows se zacílí na ty, kteří dávají přednost výkonnosti či práci před zábavou. Přesně takto si to Nadella namaloval už na začátku.

Samozřejmě, pravda může být zcela odlišná, můj pohled na situaci je ale přesně takový, jako jsem teď popsal. Windows 10 na minipočítačích v sobě skrývá velký potenciál pro oslovení zhruba těch 10%, na víc nemá. Surface Mobile bude telefon pro bohaté Američany (a později se dostane i do Číny, Austrálie a několika málo evropských zemí) a my si zde za rok možná budeme recenzovat třeba Lenovo miniPC s operačním systémem Windows 10. No, uvidíme…

Přečtěte si také:

 • Petr Vones

  Souhlasím, více jak 10% populace, která přemýšlí o bezpečnosti tu asi není.

  Kdyby se do toho ale vložil Samsung nebo Huawei (nebo Acer, tam je dobré že konkrétní výsledek už známe – Jade Primo), tak z toho bude další polofunkční odpad bez podpory ala Android jako produkují teď. Ty firmy nic jiného neumí. Protože je po tomto odpadu ale největší poptávka, tak prosperují.

  Pokazit se to ale dá plno věcmi, za prvé že to bude až příliš pokrokové. Nebo pak takovými detaily, jako například nepodpora dual-sim a podobně.

 • Ajemgut

  pokud se nepletu, tak surface zařízení se dají koupit na Alze. Cena samozřejmě vysoká bude, nicméně toto zařízení nebude cílit na majitele L520, 640 apod.

  • Na Alze ano, ale jedná se o neoficiální distribuci (?) – nejsem si teď 100% jistý.

   • Je neoficiálna co ale nevadí pokial celý servis spojený s výrobkom zabezpečuje alza tak je to celkom jedno…

    • Ajemgut

     Přesně tak, pokud bude zařízení fungovat v ČR (LTE pásma, český jazyk apod.), bude platit 2 roky záruka a budu mít jistotu, že prodejce neskončí (což u Alzy nepředpokládám 🙂 ), tak ať je to distribuce třeba africká. A vzhledem k tomu, že přijímají předobjednávky na nové Surfacy , tak očekávám, že Surface mobile nebude vyjímkou.

     • Dřív byl problém s reklamací u Alzy například ohledně MS Band. Ale co jsem se koukal, tak už by to mělo být bez problémů, takže OK, v tomhle jsem měl omezené informace.

  • Petr Vones

   Nejen na Alze, ale i CZC a možná i dalších.

 • Petr Vones
  • Veľmi zaujímavé – je tam možnosť vyberať poplatky za emulaciu naschvál a predraziť cele riešenie alebo dokonca nechať zakázať ? Alebo by to bola patentova vojna na dlhé roky a zatiaľ by boli veselo v obehu zariadenia

 • Když to bude použitelné tak to s vysokou oravdepodobnosti papnu. Stejne jako se chystám na Surface pro v momente kdy doslouzi Vaio duo 13. Protože ale mam Elite x3 a ve vaiu core i7 s 8gb ram a vydrží stale 6hodiny. Zatím se k té zemen nějak brutálně nehrnu

 • Pingback: Windows 10 na ARM bude emulovat klasické x86 aplikace. Nebo ne? | WindowsApps.cz()

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich