Komentář: Microsoft měl velké oči, nestíhá. Ohrozí to další funkce?

Na konferenci Build 2017 Microsoft představil mnoho velmi zajímavých funkcí, které se měly objevit ve Fall Creators Update.

Bohužel však vyšlo najevo, že Microsoft jaksi vůbec nestíhá. Funkce Timeline se posunula do března 2018 a do dalšího updatu s pracovním názvem Redstone 4, stejný osud čeká pravděpodobně i další funkce, například sdílený clipboard (kopírování/vkládání napříč zařízeními). Z běžného pohledu se nestalo nic strašného – tyto funkce do Windows 10 prostě dorazí později. Na pohled druhý a detailnější však toto oddálení může přinést i jeden velmi negativní efekt.

Tím je myšleno, že Redstone 4 nemusí být zdaleka tak našlapaný, jak by měl být. O tomto buildu přitom kolovaly v minulosti celkem nadšené zvěsti, že po Creators/Fall Creators Update dorazí v rámci Redstone 4 skutečně našlapaný balík plný úžasných novinek v čele s rozhraním CShell pro zařízení s malou úhlopříčkou, či grafickou proměnou celých Windows 10 – Fluent Design. Microsoft však místo toho bude minimálně zpočátku zaneprázdněn doděláváním funkcí, které se měly objevit ve Windows 10 už tento rok.

V květnu jsme na WindowsApps.cz uvedli novinky, které chystá Microsoft do Fall Creators Update. Shrňme si to.

Fluent Design System – Ano, částečky zejména v podobě aplikací se již na Windows 10 objevily, nicméně stále čekáme na některé zásadní změny. Start, průzkumník souborů, nabídka Nastavení a mnoho dalšího… po Fluent Design systému zatím ani náznak.

Funkce Timeline – Objeví se až později, v Redstone 4. Funkce, díky které má docházet k synchronizaci historie mezi zařízeními. Pokud například na telefonu (klidně s Androidem) budete pracovat v dokumentu Excelu, po usednutí za počítač s Windows 10 můžete v práci pokračovat, ať už jste skončil kdekoli.

Story Remix – Aplikace, která představuje nástupce slavného a oblíbeného Windows Movie Maker, již v Insider buildech je. Přesněji se poprvé objevil v buildu 16193, prozatím v jakési preview verzi.

Synchronizace clipboardu – To si takhle zmáčknete Ctrl a C na počítači, vezmete telefon a v něm kupříkladu text vložíte. Po podobné funkci volají uživatelé už roky, bohužel to však nevypadá, že se tato funkce stihne v termínu. Velmi pravděpodobně až v Redstone 4.

OneDrive OnDemand – Dříve oblíbená funkce OneDrive Placeholders v novém a lepším provedení a dle Microsoftu důvod, proč se další funkce nestíhají. OK, je to poměrně velká věc, na druhou stranu, základy této funkce jsou známé již od dob Windows Vista… Funkci lze vyzkoušet od buildu 16215.

Z pěti velkých věcí se stíhají prakticky jen dvě, do toho je nutné počítat s tím, že vývoj Story Remix může (a bude) pokračovat i po vydání Fall Creators Update. Klidně se tak může stát, že i ve velkém updatu ponese aplikace dodatek Preview. Abych byl fér, je nutné zmínit i ono částečné pokročení na Fluent Design. Microsoft si tak naplánoval pět věcí a na sto procent stihne jednu, možná dvě. To není úplně dobrá vizitka.

Z toho lze vyvodit, že při plánování novinek spjatých s Redstone 4 asi Microsoft nenaplánuje kromě tří až čtyř novinek, které nestihne v rámci „Redstone 3“, další kupu věcí, na které pak následně bude pracovat. Popřípadě ano, on je naplánuje, ale splnění zabere asi hodně práce. Nechci malovat čerty na zeď a můj názor se nakonec nemusí ukázat jako pravdivý, ale dle mě se moc novinek v Redstone 4 nedočkáme. Snad se budu mýlit.

Přečtěte si také:

 • Karel Kahovec

  MS se IMHO snaží narychlo přidat řízení přístupu aplikací do složek kvůli epidemiím ransomwaru. Asi se tím odsunulo programování dalších novinek, protože toto je dost důležité.
  Ovšem jestli to stihne, to je druhá věc, že?

  • Petr Vones

   Což je zbytečná práce, protože „epidemie ransomwaru“ byla jen epidemie tuposti uživatelů a neschopnosti IT správců ve firmách. Pokud by všichni aplikovali včas aktualizace (tedy se do toho nevrtali po vzoru nesmyslných článků od IT pisálků), nikdy k tomu nedošlo.

   • Karel Kahovec

    Zvyšování bezpečnosti není IMHO nikdy zbytečná práce, zvlášť ne na té současné internetové džungli, která se mimochodem bude ještě hodně zhoršovat. Ale četl jsem včera někde, co bude v podzimním upgradu, a není tam ani tohle. Připadá mi, že MS začíná kašlat na „velká“ Windows úplně stejně, jako na ta mobilní…

    • Petr Vones

     V tomto případě se ale žádná bezpečnost nezvyšuje. Když uživatel pod tíhou nesmyslných článků vypne automatické aktualizace, je bezpečnost prakticky na nule.

     Kdo chce, tak si podobnou funkčnost pomocí NTFS práv a Software Restriction Policy nastaví již teď a jako bonus dokonce ví, jak to přesně funguje. Pro ostatní to bude zase „složité“, stejně jako nepracovat pod účtem administrátora nebo zadavát heslo pro přihlášení. Tenhle boj nemá řešení, dokud se bude neustále snižovat vědomost lidí o technice kterou používají.

     • Karel Kahovec

      Pomocí „NTFS práv“, tedy pomocí ACL, si nastavíte leda přístup pro různé uživatele, ne pro různé aplikace. Virus, který si spustíte sám, bude mít vždy minimálně vaše přístupová práva, a virus, který využije díru v OS, bude pravděpodobně mít práva SYSTEM.
      Proti blbosti uživatele (případně kamaráda/souseda/příbuzného, který se mu o systém stará) neochrání samozřejmě nic. Lidé si povypínají všechno, co se dá, a pak chodí nadávat do diskusí, že už mají zase vira a zase že musejí reinstalovat, že ty Windows nestojí za nic a že je to šmejd…

      • Petr Vones

       SRP používám už od Windows XP, tak že jsou povoleny aplikace pouze z Program Files a Windows adresářů. Ne z temp nebo documents a podobné šílenosti. Protože jsem přihlášen pod omezeným účtem, nelze do těchto dvou adresářů zapisovat a tím i spustit cokoli jiného.

      • Karel Kahovec

       Je SRP v Home edicích?

      • Petr Vones

       Není, ale ty jsem nikdy neměl.

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich