Komentář: Konec Windows 10 Mobile neznamená konec mobilních Windows

Zpráva o konci Windows 10 Mobile strhla lavinu podrážděných reakcí. Je to ale na místě?

Když se včera trio vývojářů z Windows Insider vyjádřilo pro server Neowin, dost možná ani sami netušili, co jejich vyjádření způsobí. Je to přesně důvod, proč až dosud ze strany Microsoftu nepadla prakticky jediná věta a celá fanouškovská obec mobilních desítek byla udržována v určité nejistotě a napětí. Je mnohem snazší neříct lidem nic a tím pádem také nic moc neřešit, než vyklopit pravdu a tím si je proti sobě poštvat. Přitom po pravdě fanouškovská obec volá, tak kde je problém?

Tipl bych si, že trojice Gentleman, Howard, LeBlanc, která informaci o ukončení prací na nových funkcí pro Windows 10 Mobile mezi řečí oznámila, rozhodně nebude pochválena. Přání Microsoftu rozhodně nebylo naštvat fanoušky a věrné uživatele Windows 10 Mobile. Na druhou stranu – opravdu řekla tato trojice něco tak tajného? Vždyť od zavedení „tajemné“ větve feature2 nedostali uživatelé mobilních desítek jedinou novou funkci. Všem tak muselo být jasné, že se s Windows 10 Mobile nepočítá, o to víc, když se stále v hojnější míře objevují náznaky – a dokonce už i téměř oficiálně na Windows Central, který by asi jen těžko nechal vypustit něco nežádoucího, přímá spolupráce s Microsoftem je u něj zcela jasná – o prostředí CShell. Těžko pak chápat, proč se z tohoto téměř nevinného vyřčení zcela jasné budoucnosti mobilních desítek vyklubalo tolik zbytečné hysterie.

Pokud vezmeme v úvahu statistiky z května 2017, pak Android 7, tedy nejnovější verzi Androidu, využívá na svém zařízení 7 – slovy sedm – procent uživatelů. Kupříkladu historickou verzi KitKat (4.4) naleznete stále na zhruba pětině zařízení s Androidem. Microsoft se nyní rozhodl ukončit vyvíjet nové funkce pro Windows 10 Mobile a následuje přesun uživatelů k Androidu. Skvělý nápad, hlavně si prosím nezapomeňte koupit něco s s Androidem verze 5, pro ten toho totiž ještě určitě mnoho vyjde.

Mimochodem, celé prohlášení se na Twitteru snažil zmírnit jeden z trojice delikventů, Brandon LeBlanc. Ten ráno tweetl, že se nikdy nevyjádřil ve smyslu, že na Windows 10 Mobile nebudou vycházet nové funkce. V tweetu pak ale bohužel poznamenává, že se bude jednat pouze o jakési firemní funkce typu lepšího zabezpečení či zlepšení funkce VPN. Pro běžného zákazníka tedy nic moc, přesto ale je potřeba si uvědomit, že Windows 10 Mobile sice končí, minimálně ve smyslu příjmu nových zajímavých funkcí, rozhodně však nedojde k tomu, že by mobilní desítky přestal Microsoft zcela řešit. Stále budou získávat aktualizace, bude se pracovat na jejich úplném vyladění, jediné, co již uživatelé s tímto systémem neuvidí, budou nové funkce, které se budou objevovat jen na klasických Windows 10.

S tím se však pojí další věc, a tou je (ano, další) restart mobilní platformy. Podle všeho však už opravdu poslední, protože zprovoznění plnohodnotných Windows 10 na mobilních zařízeních způsobí mimo jiné to, že Microsoft absolutně nebude mít v plánu tuto odnož v budoucnu zaříznout. Prostředí CShell není nový operační systém. Jsou to klasické Windows 10, takže teoretický budoucí konec na mobilních zařízení by znamenal teoretický konec celého Windows 10. A to asi ne…

Pokud Microsoft na konci roku představí nová zařízení s plnohodnotnými Windows 10, bude vše zapomenuto nebo se bude předhazovat, že „do toho nejdete, protože Microsoft pohřbil nejeden systém“? Dle mého názoru nepohřbil, protože to samé by se dalo říci o telefonech s Androidem, které jste si před dvěma lety koupili klidně za 15 a více tisíc a které dosud využívají starý operační systém. A víte co je nejlepší? Že ten nový ani nikdy neuvidí. Na starou Lumii 535, kterou jsem před rokem kupoval za nějaké 2 000 jako testovací telefon, můžete dodnes nainstalovat úplně tu nejnovější verzi systému. Zkuste to na Androidu. A hlavní myšlenkou je, že Windows 10 Mobile bude minimálně do září příštího roku podporován na sto procent.

Uznávám, že tento komentář je ostřejší. Současně berte prosím v úvahu, že se jedná o vyjádření soukromého názoru a budu opravdu moc rád, pokud se zúčastníte diskuse v komentářích, i kdyby jste tím měli tento komentář poslat do věčných lovišť. Pokud napíšete vlastní komentář, není problém Vám jej otisknout, ačkoli bude od tohoto názorově na míle vzdálený. Za WindowsApps.cz jsme nakloněni každé diskusi, která se odehrává v rozumných mezích.

Přečtěte si také:

 • raven

  Tesat do kamene.

 • Míra Topol

  Ahoj redakce jsem členem Windows komunity na Facebooku. Napsali jste přesně to co chceme slyšet,že W10M nekočí pouze už skončí podpora nových funkcí. A za tento dodatek k tomu to članku chci poděkovat. Doufám že si ho tu všichni přečtou.Ať ví jak doopravdy je.

 • Petr Vones

  Mobilní platformy jsou dnes oblíbené téma hádek, jako kdysi dávno Pascal vs C 🙂 Bylo by veselejší, a pro zákazníky nakonec i prospěšnější, kdyby bylo šlo vybírat z více možností. Jenže od konce BlackBerry už není co dál.

 • Ajemgut

  Naprostý souhlas, nemám co dodat.

 • Martin Škrobálek

  W10M pojedou ještě dlouho a budou dokonale odladěny, pokud budou synchro s NTB a tabletem není co řešit. L950 by tím mohla jít s cenou ještě dolů.

  • Ladislav Anastassos Kratochvíl

   bohužel naopak, protože se už nevyrábí, je po 950 a 950xl velká sháňka a ceny šly dost nahoru. Tak doufám, že moje XL vydrží

 • Karel Kahovec

  Pro nás české důchodce Windows 10 Mobile končí zároveň s koncem fungujícího přístroje. Protože až mi třeba za rok moje Lumie odejde, novou už neseženu – a i kdybych nějakou náhodou sehnal, stejně bych ji asi nekoupil, znaje situaci kolem W10M.
  A budoucí hypotetický supermobil, který bude muset mít alespoň 4 GB RAM, 64 GB ROM a Snapdragon 845, aby přijatelně fungoval, bude stát minimálně 15, spíš 20 litrů a to za kapesní mikropočítač nedám, natolik jej opravdu nepotřebuji. A to ještě mluvím o tom lepším případě, totiž že Windows pro ARM nezařízne Intel.

  • Petr Vones

   Tím ale Intel zařízne zároveň sám sebe 🙂

   • To by tak skoro nebolo… Intel je naozaj monstrózny

 • Pavel

  Podle mě je zaměření na enterprise jen výmluva, nebo spíš nutnost nenaštvat velké zákazníky, kteří si nakoupili nebo vyrábějí prémiové mobily. Běžný spotřebitel má prostě smůlu, pro něj je W10M mrtvý. Začínám litovat, že jsem se nechal zviklat sliby Microsoftu a zlákat Continuem, které mi nakonec v poslední verzi systému ani pořádně nefunguje, a pořídil si L950. Myslím, že po tom, co Samsung představil svůj DeX, už W10M nemají čím přilákat ani ten enterprise sektor. Ačkoliv mě to mrzí a mám Windows rád, na mobilu se s nimi budu muset rozloučit.

  • DeX nema nic spolocne s continuum – je to len android aplikácia na monitore – telefón sa počas toho používať nedá a android apps niesu prisposobene na klavesnicu a mys ani zdialky… Takže nie deX je len bonus ale nema to nic so serioznou pracou ani konkurenciou continuua natož plnohodnotného pc

   • Pavel

    Netvrdil jsem, že DeX je stejný jako Continuum. Ale na druhou stranu, co spouštíte v Continuu? Aplikace nebo aspoň její variantu pro mobilní desítky… Tohle se změní, pokud to dobře chápu, až s plnohodnotnými Windows. Ono to taky v Continuu s ovladatelností aplikací myší a klávesnicí není žádná sláva. U aplikací přeci záleží na vývojáři, jak ji zoptimalizuje. Některé UWP aplikace běží skvěle na plných Windows i na mobilu, ale v Continuu je to s jejich ovládáním docela boj. Plus je opravdu to současné telefonování, ale nevím, jak se třeba chová HP Elite X3, když je telefon v doku a kvůli hovoru se z něj vyjme. Tak nějak na papíře všechno vypadá hezky, ale v reálu to většinou dost pokulhává (a to u obou řešení) za představou, jakou si udělá zákazník před nákupem. U obou to dost záleží na aplikacích a mám pocit, že androidích bude brzy víc, protože nemám ten pocit, že by tahle funkce vývojáře na W10M nějak přilákala. Continuum naopak běží na jakémkoliv hardwarově vhodném zařízení, což o DeXu nevím, jestli bude třeba na levnějších mobilech, nebo si ho nechá Samsung jen pro svoje top modely. V každém případě to není vlastnost systému, takže jenom Samsung, Samsung… Jo, ještě jedna výhoda Continua: Na DeXu musí být k Office licence. Osobně doufám, že MS ještě v téhle vývojové větvi Continuum doladí a vylepší.

 • Karel Kahovec

  V souvislosti s tímto probléme je zajímavý tento článek: https://mobilizujeme.cz/clanky/microsoft-ma-zakerny-plan-androidy-predela-na-windows-10

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde