Jason Ward: Jak by měl vypadat perfektní Windows telefon?

Opět Vám přinášíme další názor Jasona Warda, který před několika týdny popsal svůj ideální telefon pro Windows Central.

Navzdory tomu, co vše si musely Windows telefony protrpět, existují stále milióny uživatelů, kteří telefony stále využívají, milují a takříkajíc visí na platformě bez zájmu o její změnu.

Na trhu však bohužel najdete už jen několik spíše vzácných telefonů s Windows, což v situaci, kdy telefon coby spotřební zboží bývá měněno relativně často, není zrovna ideální. Přitom není potřeba měnit telefon „jen tak“, ale co dělat, když se Vám rozbije displej, přestane fungovat baterie… Takové telefony samozřejmě musí být neodkladně vyměněny a nastává náhlá otázka – co teď. Logicky se jako první varianta nabízí Android a iOS.

Tato situace a další s tím spjaté faktory mě donutily zapřemýšlet. Moji kolegové z Windows Central Jez Corden a Zac Bowden nedávno napsali články, které odrážejí jejich vášeň pro telefony s Windows, s čímž se pojila i otázka, jak se k celé věci stavíte Vy, jakožto uživatelé. V kombinaci s mou analýzou byla reakce na tyto články obrovská.

Pozn. WindowsApps.cz: Článek od Zaca Bowdena, o kterém Jason Ward mluví, jsme taktéž přinesli v přeložené podobě (viz horní box). To, že slova o „obrovské reakci“ jsou skutečně pravdivá dokládá i fakt, že se tento článek stal historicky nejčtenějším a nejúspěšnějším z pohledu dosahu na WindowsApps.

Ohromný úspěch a reakce na tuto sérii článků naznačuje, že navzdory situaci existuje stále celkem početná komunita fanoušků, kteří chtějí s telefony od Microsoftu (lépe řečeno s mobilními Windows) být nadále a věnovat jim část ze své budoucnosti. Co jsme se ale dozvěděli, že podmínkou pro výše řečené je, aby byl telefon finančně dostupný a aby plně využíval funkcí Windows 10/Windows 10 Mobile.

Většina z nás souhlasí s tím, že existuje příliš málo zařízení, která si lze aktuálně zakoupit. Mluvíme tu prakticky jen o HP Elite X3, což je v současné době asi jediný opravdu kvalitní zástupce s Windows 10 Mobile a současně je jediným zástupcem, který plní svou vizi v rámci režimu Continuum. Telefon jako počítač. Většina uživatelů na jednu stranu začne slintat při pomyšlení na tento přístroj, ovšem pakliže se dostaneme k ceně (599 dolarů za základ, celý bundle Vás vyjde na zhruba 1300 dolarů), slintání ustane se slovy, že za takovou cenu je i takovéhle zařízení moc drahé a pro většinu lidí prostě nedostižné.

Alcatel Idol 4S je také jedním z těch novějších zástupců Windows 10 Mobile. Nedosahuje sice úrovně HP Elite X3, současně ale nabízí (v USA) i přiložený virtuální headset, prémiovou konstrukci a velmi solidní hardware – například 21 Mpx fotoaparát, 64 GB úložiště nebo FullHD rozlišení 5.5 palcového displeje. I tak je jeho cena (původně 470 dolarů) trochu nadsazená a bohužel je třeba přihlédnout nejen k nevýrazné značce Alcatel, ale také k systému Windows jako takovému.

No a pak je tu Lumia. Vezmeme-li v úvahu modely 950 a 950XL, tak je lze stále jakž takž zakoupit. I pokud vezmeme v úvahu stáří telefonu a výše zmíněný „faktor Windows“ (málo aplikací…) stále se však jejich cena drží nesmyslně vysoko. Minimálně si připravte kolem 300-400 dolarů.

Samozřejmě je potřeba zmínit také telefony typu Lumia 735, které se dají koupit i za ceny kolem 130 dolarů. V tomto případě ale nativně obsahují starý Windows Phone 8.1, nelze na nich provozovat režim Continuum a mnoho dalšího. Takové telefony jsou v dnešní době nesmyslné a jsou jasným krokem zpět. Jen dodám, že výše zmínění majitelé Lumií 950 už také brzy začnou řešit, čím telefony nahradit.

Páteří platformy jsou telefony nižší a střední třídy

Většina čtenářů a fanoušků Windows, která čte weby o Windows ví, že ani Lumia 950, 950 XL, 1520, 1020 a dokonce ani dříve velmi oblíbená Lumia 920 se nikdy nestala nejpopulárnějším a nejlépe prodávaným smartphonem Lumia.

Pravdou ale je, že právě o těchto telefonech se nejvíce mluví. Tyto telefony jsou bojovníky za platformu, zástupci různých srovnání, blogeři o nich píšou, fanoušci se o ně hádaji. Vlajkové lodě jsou telefony, které jsou mnohem častěji v centru dění.

Ve skutečnosti je však potřeba podívat se druhým okem. Tyto high-end telefony netvoří základ platformy, není to něco, co používá každý. Naopak! Vždyť telefony s Windows si udělaly jméno na tom, že i „šunka“ za sto dolarů Vám fungovala dobře a rychle. Navzdory všem tvrzením, Lumia byla úspěšná zejména jako low-endová řada. I přes takřka nepřekonatelný fotoaparát, skvělý displej a další věci známé z high-endu. Nejprodávanějším telefonem Lumia se tak stala 520, s čtyřpalcovým displejem 480 x 800, dvoujádrovým 1 Ghz procesorem, 5 Mpx fotoaparátem. Finanční dostupnost u potenciálních telefonů s Windows je tak extrémně důležitá.

Chtějí fanoušci Windows telefonů high-end?

Právě úděl low-endové řady se stal nakonec Lumiím dle mého osudný. V obchodě Vás prodejce nalákal na Lumii za pár dolarů s tím, že na ní funguje vše správně. Ale kolikrát Vám někdo nabídl luxusní model, který naplno využíval možností Windows platformy? A tak se tento obrázek přenesl dál, do myslí obyčejných lidí, kteří při slovech „mobilní Windows“ vidí slabý, ale relativně stabilní telefon s nedostatkem aplikací. Napsal jsem o tom dokonce starší článek z roku 2015, a stále je aktuální. Hlavně z tohoto důvodu však bude pro Microsoft extrémně složité uspět s nějakým velmi drahým telefonem. Je to důvod, proč se neprodává HP Elite X3, Lumie 950 nebo Alcatel. Obyčejní lidé přeci nebudou dávat stovky dolarů za telefon s Windows, který tak dobře funguje na obyčejných šuntech.

Různé funkce typu Continuum jsou skvělé, lidé to ale neznají. Není jim to blízké. Je tak potřeba vytvořit nějaký mix zařízení, protože až teprve tehdy může být Microsoft a jeho telefony úspěšné. Existuje ale vůbec takový mix? Dokáže Microsoft s něčím novým odbourat představu lidí?

Pokud byste si mohli zvolit cenově dostupný telefon, který by neměl kompromisy v oblasti pro Vás důležitých funkcí – kolik byste byli ochotni za telefon vlastně zaplatit? A kolik si myslíte, že zaplatí obyčejný uživatel?

(zdroj)

Přečtěte si také:

  • Karel Kahovec

    Už jsem to psal minule, upřesním: Maximálně 5000-5200 Kč včetně DPH. A klidně bez USB docku pro Continuum, nepotřebuju ho, mám doma dostatek počítačů. Raději ale 4 tisíce, samozřejmě.

  • Tezkou říct mam doma Elite x3 a 950XL respektive takto, když uděláno levné telefony, lidi to koupi, a naučí se, musí ale byt stale i střední trida… A samozreme i HIGH na kterém se budou předvádět technologie zítřka. Když jsou 2telefony v prodeji, co chcou? Vyšší podíl na trhu? Pff blbost

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde