Exkluzivně: Vyzkoušeli jsme Hololens!

Velká budoucnost, zatím však kulhá na obě nohy.

Byl jsem potěšen. Jako jeden z poměrně mála jsem mohl, díky Microsoftu a eshopu Alza.cz, vyzkoušet unikátní zařízení, do kterého Microsoft klade obrovské naděje a velkou budoucnost. Brýle HoloLens. A řeknu Vám, v prvních chvílích si připadáte trochu jako v jiném světě.

Nebudu vůbec rozporovat smělým plánům, že v něčem podobném je budoucnost. Bezesporu. Nemusíme se teď bavit nutně o běžných zákaznících, ale s ohledem na výuku, vědu, provoz továren či výzkum musím konstatovat, že HoloLens skutečně budoucnost má a jednoho dne bude dost možná, minimálně (nejen) v těchto odvětvích, běžným hardware – podobně jako v dnešní době počítače a v dobách dřívějších třeba psací stroje.

Současně, když bylo řečeno A, je potřeba říci také B. První generace má dle mého názoru jeden obrovský nedostatek. Je jím velmi úzké zorné pole, pomocí kterého vidíte hologramy různě po místnosti. Překvapilo mě to a to poměrně dost, neboť z ukázkových videí má člověk pocit, že zařízení funguje úplně jinak. A nutno podotknout, že lépe.

Měl jsem možnost vyzkoušet několik aplikací, v čele například s appkou ukazující lidské tělo nebo například aplikaci pro průzkum vesmíru (pravděpodobně Mléčné dráhy). Zjednodušeně řečeno je na videích skvělé stát uprostřed virtuálního vesmíru, nicméně tomu tak prostě není. Pokud se k nějaké planetě přiblížíte, uvidíte jen její část. To samé platí o lidském těle, kdy je sice velmi pěkně demonstrováno, jakým způsobem jsou uchyceny svaly ke kostře, nicméně opět – stačí se trochu přiblížit, a už vidíte například jen hlavu. Musíte tak svou hlavou vykonat pohyb a průběžně si zobrazovat celé virtuální tělo.

Opravdu těžko se to popisuje, ale vsadím se, že 9 z 10 lidí by po nasazení brýlí HoloLens mělo stejný pocit, jako jsem měl já. Co mě ale naopak překvapilo, byly opravdu extrémně rychlé reakce. Nic se Vám neseká, vše funguje naprosto bleskově a kvalita jednotlivých hologramů je opravdu hodně dobrá. U takto nového typu zařízení bych čekal opak a ten se nedostavil. Na ovládání jednotlivých prvků je potřeba si zvyknout a například mě trvalo několik minut se vůbec zorientovat a pochopit, co se po mě chce. Opravdu jsem měl pocit, že se nacházím trochu v jiném světě, asi jako kdybyste před člověka z 80.let postavili dotykový telefon.

Samotné zařízení je vytvořeno opravdu kvalitně, na hlavě vše drží tak, jak má, nic neklouže, nikde nic nevrže. Navíc jsem ani neměl pocit, že by mi nošení brýlí přivoďovalo nějaké nepříjemné stavy – na druhou stranu jsem měl HoloLens na hlavě jen asi 15 minut, takže těžko říct, jak by mozek reagoval po delší době. Brýle jsou kromě toho opravdu dost lehké, takže ani tady problém nevidím a za krkem Vás z nich nebolí. Překvapilo mě také splynutí hologramů a reality – s opravdu hodně vysokou pravděpodobností bych neměl problém proplétat se s brýlemi na hlavě třeba Václavským náměstím. Přes brýle jsem viděl vše.

Brýle Hololens
Brýle Hololens

Kolem a kolem, zařízení je to opravdu pěkné, kvalitní, ve spoustě věcí mě funkcionalita překvapila, v jedné věci, dle mě naprosto zásadní, ale dost zklamala. Ukázalo se totiž, že videa, kdy koukáte do stropu na Skype a kolem Vás běhá virtuální pejsek, jsou jemně řečeno dost přehnaná. Ve skutečnosti byste z optimální vzdálenosti viděli maximálně jen nabídku Skype, respektive jen psa, při kroku dopředu pak ani to ne. Pokud však budoucí generace odstraní tento dle mě opravdu důležitý problém, stane se z podobných headsetů a jmenovitě z HoloLens opravdu vážný kandidát na zařízení budoucnosti.

Přečtěte si také:

  • Pag3man

    No ta výtka ohledně zorného pole tu je už od začátku… Takže se to da cekat… Natáčení bylo probíhalo speciálními kamery, kde tenhle neduh neni… Malinko klamaváreklama… 😂

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde