Důležité: Microsoft odstraní podporu Silverlight aplikací pro Windows telefony

Současní majitelé Lumií by však touto změnou neměli být zasaženi.

Omylem uniknuvší build 16212 odhalil nejedno tajemství. Informaci, že se snad brzy objeví na zařízeních s Windows 10 funkce Wordflow, která umožňuje psaní pomocí tahů na dotykových obrazovkách, jsme již otiskli. Na povrch však vyplula ještě jedna informace, která je dost pravděpodobně ještě o dost zásadnější. Microsoft se totiž chystá v budoucím systému pro mobilní telefony upustit od Silverlight aplikací.

Silverlight aplikace jsou primárně určeny pro Windows phone 7 a 8 a asi nejznámější aplikací, která funguje na bázi Silverlight (v rámci Windows Store) je aplikace WhatsApp. Pravdou je, že ztráta velké části aplikací ze Store připomíná na jednu stranu hloupý vtip, neboť Microsoft bojuje s nedostatkem aplikací na Store už mnoho let, prakticky od spuštění svého Obchodu. Na stranu druhou se však oddělí zrna od plev, metaforicky řečeno. Otázkou je, co je lepší – tomuto tématu se určitě budeme věnovat v nějakém z našich dalších komentářů a názorů.

Jak již bylo řečeno, současných majitelů Lumií by se tato změna dotknout (snad) neměla. S velmi vysokou pravděpodobností by se měla projevit na nové generaci mobilních zařízení, které Microsoft téměř s jistotou chystá. Nový mobilní systém tak nebude stoprocentně kompatibilní se současnými Windows 10 Mobile, nebo to tak alespoň vypadá.

Přečtěte si také:

„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde