Build 2017: Zapomeňte na Neon, nové rozhraní se jmenuje Fluent

Celým názvem nás v nejbližší době čeká mnoho novinek v rámci Microsoft Fluent Design System.

Na konferenci Build 2017 došlo k odhalení rozhraní Neon, což se všeobecně předpokládalo. S čím se však nepočítalo je, že Neon byl pouze pracovní název – již brzy tak budete moci na svém počítači či tabletu s Windows 10 přivítat Fluent.

Microsoft celý systém demonstroval na jednotlivých heslech, které souvisí s rozhraním. Prvním z nich je světlo – při najetí na ikonu, dlaždici, pomocí různých pohybů myší a tak podobně totiž dochází ke světelným efektům. Dalším je hloubka – určité náznaky jakéhosi 3D zobrazení, stíny… Dále pohyb. Ten je charakterizován lepšími animacemi, přechody. Dalšími body jsou pak materiál a rozsah.

Není to tak, že celé Windows 10 přejdou na systém Fluent s příchodem Fall Creators Update. Vše se totiž dle Microsoftu již započalo s Creators Update, hlavní změny jsou plánovány na bývalý Redstone 3 a vše bude pokračovat dál. Určitá vylepšení rozhraní Fluent tak můžeme očekávat i do budoucna s příchodem Redstone 4, další s Redstone 5 a tak dále. Primární změny se však skutečně odehrají nyní.

Jak je patrné i z videa, perfektně vypadají zejména různé efekty a animace – například Xbox, respektive vyvolávané herní nabídky jsou opravdu skvělé. Nebojíme se tyto změny označit za opravdu velmi revoluční nejen v porovnání s předešlými Windows. Fluent se promítne nejen do aplikací samotných, ale do celého systému. Změny tak čekají například na nabídku Start nebo průzkumník souborů.

Do nejnovějšího buildu 16190 (informace přineseme) bylo kromě jiného zapojeno i nové vývojářské prostředí, které vývojářům umožňuje využívat pokročilých nástrojů, které jsou určené pro tvorbu aplikací v rozhraní Fluent, proto se už velmi brzy dočkáme ještě většího zástupu podobně upravených aplikací. Pokud se o toto grafické rozhraní zajímáte, navštivte stránky fluent.microsoft.com, na kterých Vás kromě různých předváděček čeká i velká spousta doplňujících informací.

Přečtěte si také:

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde