Build 16226 pro PC (Fast Ring) – Vylepšení klávesnice a psaní

Nejzásadnější novinka pro česky hovořící (a píšící) se skrývá v tomto tématu.

Už v minulém buildu představil Microsoft novinku v podobě psaní tahy – bohužel však byla tato funkce dostupná pouze pro anglicky hovořící uživatele. To se však s buildem 16226 mění – nejzásadnější novinkou tohoto sestavení je, že psaní tahy je nově dostupné také pro češtinu. Spolu s ní se dostalo na bezmála 30 dalších jazyků, smutné však je, že slovenština mezi tímto výčtem zatím chybí.

S tím se pojí poznámka, že spolu s instalací tohoto buildu by si každý z Vás měl zkontrolovat dostupnost a aktualizace jazykových balíčků (v sekci Region & Language), minimálně v případě, že Vám tato funkce nebude fungovat na sto procent. Pro češtinu se dostalo kompletní podpory, fungovat by tak měla například funkce Text Prediction neboli jakási Předpověď slov.

Pokud dlouze podržíte klávesnici, můžete ji přesouvat všude po displeji – dříve podle všeho fungovalo toto přesunutí jen při podržení určitých míst. Stejně jako na telefonu nově v případě, že máte pod Ctrl+C zkopírovaný nějaký text, můžete kliknout na speciální ikonku v horná lince klávesnice. Stejnou funkci jako na telefonech s Windows 10 Mobile získala také klávesa Shift.

Klávesnice se také stala terčem oprav – křížek u klávesnice nyní nepřechází z bílé do bílé barvy, byly opraveny problémy se stabilitou virtuální klávesnice při otevírání nabídky emotikonů, v nabídce emotikonů došlo také ke změně směru při skrolování, přibylo nové tlačítko pro změnu jazyka u malé klávesnice a celkově došlo k dalším menším grafickým úpravám typu lepšího umístění od krajů nebo zvětšení kláves.

Změny se dotkly také samotného psaní pomocí chytrého pera – změnilo se například písmo, na který se Vámi napsaný text převádí – nově se jedná o font Segoe UI. Důležitou novinkou je také schopnost skrolování pomocí chytrého pera ve Win32 aplikací. To je využitelné zejména v aplikaci Průzkumník.

Přečtěte si také:

  • Petr Vones

    Nevím jak moc byla vylepšená, postrádám nastavení: Add Standard Keyboard Layout to Touch Keyboard Options

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde