Build 16215 pro PC: Vylepšení klávesnice

Dotyková klávesnice i klávesnice v jednotlivých aplikacích je od buildu 16215 opět dál.

Nejnovější sestavení 16215 pro PC (a tablety) v Insider okruhu Fast je opravdu velký build, který obsahuje mnoho novinek, vylepšení, opravuje mnoho chyb, současně se ale jedná o testovací sestavení se vším všudy, takže je potřeba počítat i s případnými chybami. Vzhledem k rozsahu buildu jsme se rozhodli články rozdělit a během dopoledne vydat ucelenou sérii článků odkazující na veškeré změny, které spolu s tímto buildem dorazily. Všechny informace o tomto sestavení najdete vyhledejte pomocí tohoto odkazu.


Jako první byly novinky demonstrovány například v aplikaci Twitter. Pokud budete cokoli psát prakticky v čemkoli, stiskem unikátní zkratky Win+; nebo Win+. se Vám otevře panel s emotikony. To samozřejmě ušetří emotikonově aktivním uživatelům mnoho času.

Pokud ve výběru emotikonů nově najedete do sekce „Tváří“, pak si po vzoru mnoha dalších služeb můžete jednoduše změnit barvu pleti emotikonu.

Spolu s vyvoláním tohoto menu jsou novinkami nové klávesové zkratky – šipkami lze vybírat mezi emotikony, pomocí klávesy Tab měníte kategorie emotikonů, samozřejmostí jsou klávesy Enter a Escape. Bohužel zde platí zatím zásadní omezení, pro funkčnost je potřeba americká klávesnice (do které lze ale celkem snadno přepnout), brzy se však objeví tato funkce i v dalších jazycích.

Pokud využíváte dotykovou obrazovku/klávesnici či prostě jen občas využíváte softwarovou klávesnici i pomocí myši, pak se Vám mohou hodit novinky, které Microsoft zapracoval do ní. Microsoft i zde zapracoval na lepším rozdělení emotikonů, přidání možnosti změnit barvu jejich „pleti“ a zlepšil také schopnost Windows rozpoznávat text ještě v době, kdy jej píšete – tato funkce však zatím platí jen pro americkou klávesnici a v případě anglicky psaného textu.

Asi nejdůležitější novinkou, u které však zatím také zklame, že funguje pouze v kooperaci s angličtinou a US klávesnicí, je nová „one-handed touch“ klávesnice. Nový layout při psaní je vyveden do podoby malé, řekněme jednoruční klávesnice, na které kromě všech dalších výhod můžete k psaní využívat tahů.

Bohužel tedy prozatím psaní tahy nefunguje v češtině, Microsoft však přímo v changelogu slíbil, že pracuje na podpoře pro další jazyky. Na mobilu vše funguje bez problémů, takže snad to nebude moc na dlouho.  Změny se dotkly také nastavení klávesnice a drobnými úpravami a změnami v rozmístění jednotlivých ovládacích prvků.

A na závěr ještě poznámka – pro anglicky a čínsky hovořící Microsoft zpřístupnil velmi zajímavou funkci diktování, kterou lze vyvolat zkratkou Win+H. Po stisknutí této zkratky následně můžete říct například „press backspace“ nebo „delete that“ a systém tak provede. Nejedná se tedy o zadávání textu slovy, ale opravdu zajímavý systém pro úpravu textu. Není aktuálně ověřeno, zda k této funkci bude potřeba do budoucna Cortana, nebo zda se dočkají všechny trhy, včetně toho českého.

Přečtěte si také:

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde