Build 16215 pro PC: Seznam oprav a chyb

Poměrně dlouhý seznam oprav a mnohých novinek je bohužel kompenzován celkem rozsáhlým výskytem chyb.

Nejnovější sestavení 16215 pro PC (a tablety) v Insider okruhu Fast je opravdu velký build, který obsahuje mnoho novinek, vylepšení, opravuje mnoho chyb, současně se ale jedná o testovací sestavení se vším všudy, takže je potřeba počítat i s případnými chybami. Vzhledem k rozsahu buildu jsme se rozhodli články rozdělit a během dopoledne vydat ucelenou sérii článků odkazující na veškeré změny, které spolu s tímto buildem dorazily. Všechny informace o tomto sestavení najdete vyhledejte pomocí tohoto odkazu.


Ve stručnosti přinášíme nejprve seznam oprav, na který se Microsoft při vydání sestavení 16215 zaměřil. Opět lze bez problémů stahovat jazykové balíčky a měnit region, došlo k opravě chyby, která způsobovala záseky při stahování aktualizací (při 12%), bez problémů by mělo fungovat přihlašování či případné neustálé odhlašování z několika UWP aplikací, například se jedná o Netflix, Facebook, Twitter či Instagram (mimochodem touto chybou se stále „chlubí“ i produkční build).

Bezchybné je nyní spouštění aplikace Outlook 2016, Microsoft Edge již nepadá s některými neupřesněnými rozšířeními a doplňky, bohužel nefungovala možnost „Update and shutdown“, tedy aktualizovat a vypnout. Microsoft vše vyřešil tak, že tuto možnost zatím odstranil. Dále došlo k přidání Recovery Drive (obnovení disku) do sekce Recently Added v nabídce Start, došlo k opravám funkcí Windows Hello – v tomto případě se jedná zejména o rozpoznávání obličejů. Některé hry hlásily problémy při spuštění (např. Galactic Civilizations III a Civilization VI) – opraveno.

Konečně také došlo ke zlepšení spolehlivosti při zasílání ověřovací SMS na Váš telefon v případě volby „Trust this PC“ (volně přeloženo Důvěřovat počítači) například při povolování synchronizace hesel a bezchybně by měl opět fungovat antivirus Windows Defender, přesněji aplikace Windows Defender Application Guard.

Build 16215 obsahuje i několik chyb, ty však nejsou příliš závažné (což je skvělé). Problémy mohou nastat, pokud jste přepnutí do Vývojářského módu, Microsoft proto doporučuje v tomto buildu tento režim vypnout. Hlášeny jsou problémy s otevíráním .pdf souborů na některých počítačích (respektive nedojde k otevření přes Microsoft Edge, v alternativním programu by mělo být vše v pořádku), některé počítače také hlásí problémy s nesmyslným zazoomováním některých stránek a .pdf souborů v prohlížeči Edge. Může dojít ke zmizení několika připnutých aplikací v nabídce Start, zejména vývojářů se pak týká chyba nefunkčnosti Windows Mixed Reality aplikace.

Může taktéž dojít ke zduplikování tiskáren v Nastavení, na některých počítačích (starších, jedná se prý jmenovitě o Surface Pro první a druhé generace) může docházet k chybám v rámci Wi-Fi a USB. Aplikace Twitter může při startu spadnout a chyby jsou hlášené také přímo v aplikace Feedback Hub – jmenovitě se jedná o chybu při vyplňování formulářů. Nově pak v changelogu také přibyla chyba o možnosti záseku stahování tohoto buildu na 33%. Pokud se tak stane, pomoci by měl restart počítače a opětovné vyzkoušení.

Přečtěte si také:

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich