Build 16215 pro PC: Funkce Handwriting (ruční psaní)

Funkce ručního psaní doznalo obrovských změn směrem k lepšímu.

Nejnovější sestavení 16215 pro PC (a tablety) v Insider okruhu Fast je opravdu velký build, který obsahuje mnoho novinek, vylepšení, opravuje mnoho chyb, současně se ale jedná o testovací sestavení se vším všudy, takže je potřeba počítat i s případnými chybami. Vzhledem k rozsahu buildu jsme se rozhodli články rozdělit a během dopoledne vydat ucelenou sérii článků odkazující na veškeré změny, které spolu s tímto buildem dorazily. Všechny informace o tomto sestavení najdete vyhledejte pomocí tohoto odkazu.


Funkci Handwriting znají všichni ti, kteří využívají Windows 10 na dotykovém zařízení. Využívat ji mohou nejen majitelé pokročilých stylusů typu Surface Pen, ale i ti, kteří k psaní na Windows 10 využívají třeba byť jen obyčejný kapacitní stylus za pár korun. Více funkcí si však samozřejmě užijí uživatelé s pokročilejšími možnostmi.

Pokud nově napíšete slovo a následně se pokročilým stylusem přestanete dotýkat plochy, dojde k úpravě textu (viz obrázek) a k jeho podbarvení. Stisknutím tlačítka následně potvrdíte, zda ono slovo, které Vám Windows 10 nabídl, je slovo správné.

Pozn. Pokud se Vám gif „nepohybuje“, klikněte na obrázek

Pokud text následně přešrtnete, slovo se smaže. Pokud opravíte nějaké písmeno (viz obrázek), systém jej dokáže správně přepsat.

Pozn. Pokud se Vám gif „nepohybuje“, klikněte na obrázek

Pomocí jednoduchých znaků lze také nově slova rozdělovat, nebo naopak spojovat do jednoho.

Pozn. Pokud se Vám gif „nepohybuje“, klikněte na obrázek

Celý systém zadávání textu pomocí psaní se však doznal velkých změn. Nově můžete snadnějí přidávat emotikony a symboly pomocí lépe umistěného tlačítka. Co se týče změny rozložení jednotlivých panelů a tlačítek, tomu se Microsoft věnoval velmi pečlivě a zlepšil díky několika posunům uživatelský dojem z této funkce. Pokud píšete v angličtině, Windows 10 nyní dokáže rozpoznat mnohem více slov, nicméně pro řekněme menší jazyky včetně češtiny se prozatím nic nezměnilo, ačkoli i češtinu systém celkem bez problémů rozpoznává.

S funkcí Handwriting se sice trochu vzdáleně, ale přesto týká i další nová funkce Find my Pen (Najdi pero), díky kterému Vám nyní v nabídce „Find my Device“ (Najít zařízení) systém dokáže vyhledat, kdy a kde naposledy došlo k nějaké komunikaci mezi stylusem a počítačem.

Funkce Find My Pen, build 16215
Funkce Find My Pen, build 16215

Díky zlepšení interakce s chytrými stylusy typu Surface Pen nyní můžete snadným gestem (nakreslíte jakési véčko) zapnout skrolování pomocí pera například v Microsoft Edge, došlo také ke zlepšení výběru jednotlivých typů souborů a například i odkazů pomocí stylusů.

Přečtěte si také:

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain