Build 16215 pro PC: Cortana

Cortana je sice v ČR a na Slovensku standardně vypnutá, přesto ji velká část uživatelů využívá.

Nejnovější sestavení 16215 pro PC (a tablety) v Insider okruhu Fast je opravdu velký build, který obsahuje mnoho novinek, vylepšení, opravuje mnoho chyb, současně se ale jedná o testovací sestavení se vším všudy, takže je potřeba počítat i s případnými chybami. Vzhledem k rozsahu buildu jsme se rozhodli články rozdělit a během dopoledne vydat ucelenou sérii článků odkazující na veškeré změny, které spolu s tímto buildem dorazily. Všechny informace o tomto sestavení najdete vyhledejte pomocí tohoto odkazu.


Cortana je prozatím v Česku a na Slovensku takřka zakázanou funkcí, přesto si ji i Vy můžete pomocí snadného návodu doma zapnout. Je však brát v úvahu, že pro funkčnost je potřeba počítač v anglickém jazyce (případně německém, španělském, čínském…).

Cortana dle všeho postoupila na další stupeň inteligence. Tomu by se dalo klidně i věřit neboť Cortana je coby produkt umělé inteligence chytřejší prakticky každou minutou, příjem nových informací a učení u ní probíhá prakticky nepřetržitě.

Tentokrát to už ale opravdu začíná připomínat trochu sci-fi. Pokud si totiž do počítače uložíte například plakát, Cortana pozná, dle datumu na plakátu, kdy se jaká akce koná, a v předstihu Vám ji pak připomene. Tuto funkci je nicméně potřeba povolit v nastavení Cortany („Manage the information Cortana can access from this device“).

Cortana Vám nově může připomenout akci na plakátu a dalších obrázcích, build 16215
Cortana Vám nově může připomenout akci na plakátu a dalších obrázcích, build 16215

Pokud používáte chytré pero, pak se do Cortany zabudovala taktéž unikátní funkce. Pokud například při hledání na internetu zjistíte něco zajímavého, můžete vzít pero a zakroužkovat časový údaj. Osobní asistentka se Vás v ten moment zeptá, zda chcete tuto akci připomenout a skutečně tak před konáním akce udělá. Pro tuto funkci je potřeba mít aktivovanou funkci Windows Ink, ve které si následně vyberete nástroj nazvaný jako Cortana Lasso. Bohužel však tuto funkci prozatím nevyzkoušíte s klasickým kapacitním stylusem, je potřeba opravdu chytrý stylus po vzoru Surface Pen (s funkcí Press and Hold).

Zajímavá funkce Cortana Lasso, build 16215
Zajímavá funkce Cortana Lasso, build 16215

Přečtěte si také:

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich