Asus, HP a Lenovo chystají ARM PC s Windows 10

Hned tři známé a úspěšné společnosti vyzkouší spojení ARM procesorů a počítačů v první vlně.

Na veletrhu Computex 2017 oznámil Qualcomm uzavření spolupráce se společnostmi Asus, HP a Lenovo – na těchto třech společnostech pak bude hlavní tlak při vytváření konkurenceschopného počítače založeného na procesoru ARM, tedy zjednodušeně řečeno, mobilním procesoru Snapdragon 835 (a lepším).

Velkými výhodami tohoto procesoru mají být velká výdrž a LTE připojení a právě na skokovém navýšení výdrže staví Qualcomm hlavní marketingová hesla – například fakt, že výdrž a celková životnost baterie se díky ARM procesoru zvýší o více jak 50%. Počítače s těmito procesory tak sice nebudou bořit statistiky ve výkonostních metrikách, za to se bude jednat o vynikající pracovní stroje.

Kromě toho by mohlo dojít k miniaturizaci a lepšímu chlazení. I tento fakt Qualcomm demonstruje na fotografii zobrazující základní desku s klasickým a desku s ARM procesorem – ta druhá jmenovaná je o zhruba polovinu menší. První z nich by se měly objevit už na konci roku, ve čtvrtém kvartále 2017. Mimochodem, při dnešní příležitosti ukázal Qualcomm další video, jak by takové počítače vůbec mohly fungovat. Podívejte se na přiložené video.

Přečtěte si také:

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich