Andy Weir: Budoucnost mobilních Windows je jasnější

Novinář serveru Neowin, Andy Weir zjistil více informací o větvi feature2, budoucnosti W10M a nástupcích mobilních telefonů.

V současné době mobilní segment svým fanouškům moc radosti nedělá. Tedy alespoň ten od Microsoftu – Windows telefony živoří a celosvětově je používá méně než dvě desetiny procenta uživatelů. Neznámá je také budoucnost. Microsoft nikdy oficiálně neoznámil ukončení Lumií, nikdy oficiálně neoznámil, jak to celé vidí s mobilními desítkami, které se evidentně nepovedly. Místo toho tak na svém Store prodává třeba Samsung Galaxy S8 nebo Xiaomi s Androidem…

Microsoft se však s touto situací nechce smířit a chystá (další) restart. Tuto samotnou informaci zjistil Brad Sams ze serveru Thurrott, který mimo jiné uvedl: „dva nezávislé zdroje z Microsoftu mi potvrdily, že v Microsoftu vzniká nový hardware, na kterém je testována zcela nová větev mobilů s Windows“. Andy Weir z Neowinu však všechny informace detailně rozvedl. Díky Andymu a Bradovi si nyní můžeme zodpovědět dvě základní otázky.

Jaká je budoucnost Windows 10 Mobile?

Základem je vývojová větev feature2, které v současné době mohou využívat členové Insider programu na mobilních desítkách. Tito uživatelé již nedostanou příliš mnoho funkcí, hovoří se o Nočním světlu, vylepšení funkce Continuum nebo aplikaci pro skenování objektů do 3D modelů. V době vydání Fall Creators Update, který už se mobilních desítek samozřejmě netýká, by měla vyjít konečná podoba feature2 větve, od této doby pak přijde na řadu pouze povinná údržba.

Současně ale v tuto dobu probíhá v Microsoftu vývoj zcela nové větve, která prozatím nebyla mezi veřejnost vůbec vypuštěna a testuje ji pouze několik vyvolených zaměstnanců. Mimo jiné na zcela nových zařízeních (všimněte si množného čísla), ale i na v současnosti nejlepším telefonu s Windows 10 Mobile – HP Elite X3. Druhou věcí, kterou si v tomto případě všimněte je, že Microsoft už zcela ignoruje řadu Lumia.

Co víme o nové vývojové větvi?

Za prvé, nejde o Windows 10 Mobile. Tento systém vydáním posledního feature2 updatu v září tohoto roku prakticky zemře, ačkoli bude samozřejmě ještě nějakou dobu podporován a budou na něj přibývat bezpečnostní záplaty. Nový systém dle Neowinu vychází z plnohodnotných Windows 10 a nejen že je funkčně odlišný od mobilních Windows, podle všeho také jinak vypadá. Konec dlaždic je sice nepravděpodobný, nicméně minimálně půjde o podobný skok, jako v případě Windows Phone 7/Windows 10 Mobile. Základem bude námi docela často zmiňované prostředí CShell, díky kterému bude moci plnohodnotný Windows měnit své prostředí a celkový vzhled v závislosti na velikosti úhlopříčky zařízení. Pro opravdu maličká zařízení typu chytrých hodinek by pak mohlo být využito jádro Windows 10 IoT.

Nová vývojová větev bude podporovat Fluent, což je logické – žádní věc, která se objeví na stolních desítkách, by neměla chybět ani v těch pro telefony. Navíc je to dobrá zpráva i pro budoucnost z jednoho prostého důvodu. Už by se nemělo stávat to, co v případě sedmiček, osmiček a desítek pro telefony – tedy jednoduše řečeno to, že pokud se systém nechytí, má smůlu a všechny fanoušky čeká pochybná budoucnost. V tomto případě neexistuje důvod, i v případě neúspěchu, zařízení jakkoli rušit – bude se totiž jednat o stále jeden a ten samý systém. Celý článek na serveru Neowin (v angličtině) si můžete přečíst tady.

Přečtěte si také:

 • Petr Vones

  Bude to vůbec umět fullscreen prohlížeč ? Dodnes tato základní věc ve Windows 10 PC není a to ani v tablet režimu.

  • Karel Kahovec

   F11 nestačí? Mně to přijde fulscreen docela dost.

   • Petr Vones

    V Egde nic takového není, ani v tablet režimu. Jde mi o stejný režim, jako „Metro“ IE 11 ve Windows 8.1. Ten je na celou obrazovku a pomocí gesta lze vysunout adresní řádek a nabídku favorites, který pak zase zmízí a zbytečně nepřekáží.

   • Petr Vones

    To není řešení na dotykových zařízeních. Pro jakoukoli operaci je nutné to zase přepnout zpět.

    • To je pravda.

     • Petr Vones

      Mám 8″ tablet a něm Windows 8.1, protože ve Windows 10 PC stále chybí minimálně dvě naprosto zásadní „mobilní“ vlastnosti:

      – fullscreen režim prohlížeče
      – zvukové oznámení nového emailu v režimu spánku (Connected Standby)

      Proto je mi divné, jak chtějí použít současné Windows 10 v mobilním zařízení.

      • Filip Tichý

       pokud to ještě nevíte tak v buildu 16222 je možnost fullscreenu 🙂 to znamená, že pro veřejnost to vyjde na podzim ve Fall Creators Updatu 🙂

      • Petr Vones

       Vím, ale ta je stále naprosto nepoužitelná. Zcela chybí automaticky vyskakující řádek pro URL, záložky a oblíbené.

      • Filip Tichý

       Však oni to snad doladí 🙂

 • Pingback: Video: Windows Central odtajnil CShell v praxi! | WindowsApps.cz()

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde